Improving flow structure and natural convection within fin spacings of plate fin heat sinks
Plaka tipi ısı atıcılarda akış yapısının ve doğal taşınımın arttırılması
  1. Tez No: 416346
  2. Yazar: MEHMET ERDEM ÖZET
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezin amaçları, önceki çalışmalardaki kısa kanatçıklı plaka tipi ısı atıcılarda görülen resirkülasyon bölgeleri ve boylamsal girdapları numerik yöntemler ile incelemek ve akış yapısı ile ısı transferini çeşitli yaklaşımlarla, ticari bir Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği yazılımı ile artırmaya çalışmaktır. İyileştirme için yapılan yaklaşımlar: dıştaki kanatçıkları yükseltmek, kanatçıklar boyunca çeşitli şekillerde boşluklar oluşturmak ve kanatçıkların arasındaki kanallara çeşitli şekillerde başka kanatçıklar yerleştirmektir. Daha önceden doğrulanmış orijinal kısa kanatçıklı plaka tipi ısı atıcı modelinde, çözüm stratejisini değiştirmeden ısı atıcı geometrisinde geometrik değişimler yapılmış ve deneysel doğrulamaya ihtiyaç duymayan yeni modeller oluşturulmuştur. Orijinal model ve yeni oluşturulan modeller ilgili parametrik analizler ile simulasyonlarda kullanılmıştır. Yeni oluşturulan ısı atıcıların performansları, orijinal modelin performansları ile simulasyon sonuçları kullanılarak karşılaştırılmıştır. Oluşturulan bu alternatifler arasında, resirkülasyonlu akış yapısı görülen kısa plaka tipi kanatçıklara en uygun çözümü sunan model seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objectives of this thesis are to numerically investigate the previously observed recirculation zones and longitudinal vortices that occur in low fin height plate finned horizontal heat sinks and to improve the flow structures and heat transfer in these zones using various approaches with the help of simulations performed using commercially available CFD software. The approaches used for improvements are replacing the outer most fins with higher ones, introducing gaps on the length of the fins in various patterns, and introducing interstitial fins of different shapes within the channels among the plate fins. Starting with a validated model of the original low height plate fin heat sink and making the geometric modifications without altering the solution strategy, newer models that do not require experimental validation are obtained. The original model and the newer models are used in a series of simulations with related parametric analyses. The performances of the newly introduced heat sink geometries are compared with the performance of the original low height plate fin heat sink using the simulation results. Among these alternatives the one performing the best is selected as an optimal solution to the recirculating flow problem observed in the low height plate fins.