Mom analysis of loaded printed dipoles with applications in the design of electrically small antennas
Yüklü mikroşerit dipollerin moment metodu analizinin elektriksel küçük anten tasarımındaki uygulamaları
  1. Tez No: 416417
  2. Yazar: MEHMET NAZIM BATUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ALATAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Yüklü bir baskılı dipol antenin analiz edilebilmesi için Karışık Potansiyel İntegral denklemi kullanarak Moment Metodu analizi yapan bir kod MATLAB ortamında geliştirilmiştir. Formülasyonda gerçek uzaydaki kapalı form Green fonksiyonları kullanılmıştır. Geliştirilen kod, elektriksel küçük antenlerin analizinde kullanılmıştır. Elektriksel küçük antenlerin giriş empedanslarının reel kısımlarının çok küçük, imajiner kısımlarının ise negatif ve büyük değerli olduğu bilinmektedir. Bu problemin üstesinden gelebilmek için indüktörler ile yükleme metodu kullanılmıştır. Kullanılan yüklerin değerinin ve konumunun antenin input empedansına ve verimliliğine olan etkisi incelenmiştir. Geliştirilen kodun sonuçları Agilent'ın üç boyutlu elektromanyetik alan çözüm programı olan EMPro ile karşılaştırılmış ve uyumlu sonuçlar gözlenmiştir. Sonra üç farklı uzunlukta elektriksel küçük anten üretilmiş, uygun pozisyonlarda ve uygun değerlerde indüktörler kullanılarak yüklenmiştir. Bu antenlerin geri dönüş kayıpları ölçülmüş ve simülasyonlar ile karşılaştırılmıştır. Ölçüm sonuçlarıyla geliştirilen programın sonuçlarının uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mixed Potential Integral Equation based Method of Moments (MoM) code is developed in MATLAB environment to analyze a loaded printed dipole antenna. Closed-form spatial domain Green's functions are used in the formulation. The developed code is utilized in the analyses of Electrically Small Antennas (ESAs). It is known that real part of the input impedance of an ESA is very low, whereas imaginary part is negative and high. The inductive loading method is used in order to overcome this problem. Effects of load values and positions on the input impedance and on the efficieny of the antenna are investigated. The results obtained by the developed MoM code are compared to ones obtained by EMPro which is Agilent's 3D electromagnetic solver and good agreement is observed. Then, three ESA's with different lengths are manufactured and they are loaded with the proper load values at proper positions. The input return loss values of these antennas are measured and compared with simulations. It is seen that measurement results are in good agreement with the results obtained by the developed code.