Numerical comparison and sizing of sensible and latent thermal energy storage for compressed air energy storage
Sıkıştırılmış hava enerji deposu için duyulur ve gizli ısıl enerji depolarının boyutlandırılması ve sayısal karşılaştırılması
- Tez No: 416420
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER TARI, DOÇ. DR. DEREK KEITH BAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Yenilenebilir enerji sistemtelerinin kesintili ve değişken yapıları, enerji depolama sistemleri (EDS) ile dengelenebilir. Farklı uygulamalar için kullanılabilecek çok sayıda EDS vardır. Sıkıştırılmış hava enerji deposu (SHED), yüksek güç seviyesi ve uzun çalışma saatleri nedeniyle genellikle rüzgar enerjisi sistemleriyle birlikte kullanılır. Enerji arzı yüksek, talep düşük olduğunda, SHED ortamdan aldığı havayı kompresörde sıkıştırarak hava deposunda saklar. Enerji talebi arzdan fazla olduğunda ise, SHED depoladığı havayı türbinde elektrik elde etmek üzere kullanır. Türbine giren havayı ısıtmak için harici bir ısı kaynağı kullanılır. Isıl enerji deposu (IED) genellikle güneş enerjisi sistemleri ile birlikte çalışır ve duyulur vey a gizlil ısı depolayabilir. SHED sistemlerinden harici ısı kaynağını çıkarmak için IED sistemleri kullanılabilir. IED kompresör çıkışındaki sıcak havanın ısıl enerjisini gerektiğinde yeniden kullanmak için depolar. IED barındıran SHED sistemleri Adiyabatik-SHED (A-SHED) olarak anılır ve kompresör, IED, hava deposu ve türbinden oluşur. Bu çalışmada, SHED sisteminde kullanılmak üzere IED tasarlanacak ve IED sisteminin SHED üzerindeki etkisi araştırılacaktır. IED sistemi bireysel olarak incelenecek ve performansı üzerinde etkisi bulunan parametreler belirlenecektir. Bu çalışmanın amacı azami ısıyı asgari hacimde ve en kısa sürede depolayan bir IED sistemi tasarlamak ve bu sistemi SHED sistemine uygulamaktır. System peformansı MATLAB kullanarak verim ve toplam iş çıktısı açısından değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Intermittent and variable characteristics of renewable energy systems can be compensated by energy storage systems (ESS). There is a wide range of ESS specialized for different applications. Compressed Air Energy Storage (CAES) is often used for wind power plants due to high power rating at the discharge and long discharge duration. CAES takes ambient air and pressurizes through a compressor and stores compressed air in a volume when supplied energy is greater than demand. If demand exceeds supply, CAES is discharged by drawing compressed air from storage, running turbine after heating compressed air by external heat source (fuel). Thermal Energy Storage (TES) is another ESS, which is generally coupled with solar thermal energy systems. TES systems can store sensible or latent heat in a storage medium. A feature of TES is capability of being used with CAES. External heat source can be eliminated by TES by storing thermal energy of air at the compressor exhaust to be used to heat air before turbine. CAES with TES systems are named as Adiabatic CAES (A-CAES) and comprise of a compressor, TES, air storage and a turbine. In this study, TES of an A-CAES system is modeled and effect of TES on CAES is investigated. Performance of individual TES is analyzed for different heat storage mediums - latent and sensible -, tank and heat storage medium dimensions. Aim of the present study is to model a TES, which is capable of storing maximum heat in a minimum volume and shortest duration and implement the promising designs to CAES and investigate the performance of overall system by means of efficiency and total work output using MATLAB.