Mn(OAc)3 promoted addition of an active methylene compound to alkenes: Mechanistic studies
Aktif metilen grubu içeren bileşiklerin Mn(OAc)3 eşliğinde çift bağlara katılması: Mekanistik inceleme
  1. Tez No: 416429
  2. Yazar: SELİN CEYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Alkenlerin radikalik siklizasyon reaksiyonları, siklik bileşiklerin sentezine uygulanan en önemli yöntemlerden birisidir. Tek elektron oksidantı Mn(OAc)3 yıllardır asetik asitin alkenlere katılarak lakton oluşumuna başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bu çalışmada 1,2- konumunda fenil ve tiyofen halkaları ile substitüe çift bağlar Mn(OAc)3∙2H2O eşliğinde aktif metilen grubu içeren bileşiklerle reaksiyona sokularak katılmanın yer seçiciliği araştırıldı. Katılma reaksiyonunun mekanizmasına kükürt atomunun yönlendirici etkisi ile benzen halkasına bağlı olan sübstitüentlerin etkisi incelendi. Ayrıca katılımda gözlenen yer seçiciliği çift bağ üzerindeki elektron yoğunluğuna bağlı olarak da tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Radical cyclization of alkenes is one of the most important methods for the synthesis of cyclic compounds. The one electron oxidant Mn(OAc)3 has been used for many years for the oxidative addition of acetic acid to alkenes to give lactones. In this thesis, various alkenes substituted at 1,2-positions by phenyl and thiophene rings were reacted with active methylene compounds in the presence of Mn(OAc)3∙2H2O. The regioselectivity of the addition were searched. The mechanism for the addition was studied in connection with the directing effect of the sulfur atom and substituents attached to the benzene ring. The regioselectivity was also discussed in terms of electron density distribution on the double bond.