Use of Voronoi gridding in well test design
Voronoi ızgaraların kuyu testlerinde kullanımı
  1. Tez No: 416432
  2. Yazar: FUAD RAHİMOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR SINAYUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Rezervuar karakterizasyonu için en etkili yöntemlerden biri de kuyu testleridir. Literatürde kuyu testleri Süreksiz Basınç Analizi olarak da adlandırılır. Saha geliştirme sürecinde teknik ve ekonomik veriler değerlendirilmelidir. Kuyu testlerini etkin şekilde uygulayabilmek için öncelikli olarak doğru bir tasarım gereklidir. Aksi taktirde testler rezervuar hakkında güvenilir sonuçlar üretmeyebilir. Kuyu testlerini analiz ederken analitik ve sayısal yöntemler kullanılır. Bu çalışmanın temel amaçlarından bir tanesi, kuyu testleri tasarımında sıklıkla kullanılan analitik yöntemler ile sayısal yöntemlerin farklı rezervuar modelleri için karşılaştırılmasıdır. Bu sayısal modeller düzenli simülasyon ızgaraları için ticari bir petrol simülatörü olan CMG IMEX kullanılarak, Voronoi ızgaraları için ise Ecrin Rubis yazılımı kullanılarak oluşturulmuştur. Rezervuarda petrol dışında gazın olup olmaması, farklı şekildeki rezervuarlar, ızgara yönüne göre dik ya da eğik olan fay hatlarının olup olmaması, bir kuyulu ya da birbirleri ile olan etkileşimlerini incelemek için iki kuyulu sistemler gibi durumlar için çalışmalar yapılmıştır. Analitik denklemlerin ideal şartlar altında güvenilebilir olabileceğini göstermesine rağmen, fay hatlarının ya da gaz fazının varlığı, çok sayıda kuyunun bulunması gibi karışık rezervuarlarda sayısal simülatörlerin test tasarımında daha yakın ve güvenilir sonuç verdiğini göstermiştir.İkinci olarak, Voronoi gibi düzensiz ızgaraların simülatörde kullanılmasının sonuçların nasıl etkilendiği değerlendirilmiştir. Karşılaştırılmalar göstermiştir ki, basit ve ideal şartlar altında, her iki ızgara yöntemi de benzer sonuçlar verirken, Ecrin Rubis yazılımı ile oluşturulan eğik fay modelinde de görüldüğü üzere Voronoi ızgaraları, esnek oluşları ve fay hatlarını temsil etmedeki üstünlükleri nedeniyle daha gerçekçi ve yakın sonuçların alınmasını sağlamıştır. Altı farklı model kullanılarak yapılan çalışmalar ile farklı üretim süresi, üretim debisi, ve kuyu kapatma süresinin kuyu test tasarımın nasıl etkilediği değerlendirilmiştir. Horner grafikleri kullanılarak yapılan karşılaştırmalarda sayısal yöntemlerin analitik yöntemlere göre tasarım aşamasında en uygun parametrelerin seçiminde özellikle heterojen ve doymuş rezervuarlarda gerekli olduğu, voronoi ızgara kullanımının da fay gibi yapısal özelliklerin önemli olduğu yerlerde kullanılmasının faydalı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most efficient tools to accurately characterize the reservoir and its nature is well testing. In the literature, well testing sometimes is referred as Pressure Transient Analysis (PTA). For the development strategy of the field both technical and economic considerations are involved. In order to perform well testing, firstly it needs to be correctly designed, otherwise well testing will not yield reliable information about the reservoir. There are both analytical and numerical techniques for the well testing. One of the main aim of this study is to compare analytical methods commonly used in well test design against the numerical simulators by taking into account different reservoir models. These models were built using a commercial black oil simulator called as CMG IMEX by considering various scenarios, such as simple oil reservoir models with and without gas phase, reservoir models in different shapes, models with different fault channel orientations with respect to grid orientations (vertical and inclined), one well model versus two wells model in which they are producing close to each other to see the superposition effect on well test design. For this part it can be concluded that under ideal circumstances, analytical calculations can be somewhat reliable, but with more complex reservoirs where inclined faults, availability of a gas phase and several wells, numerical simulators yield more accurate and reliable information for the well test design procedure. In the second part, the aim is to assess unstructured gridding simulation – Voronoi gridding applicability in well test design procedure by comparing against structured gridding simulation results. Comparisons showed that under simple and ideal reservoir parameters, they can yield somewhat similar pressure results. But with inclined fault model that is built by using Ecrin Rubis module, it is concluded that Voronoi gridding gives more realistic and accurate results due to its flexibility on representing deviated fault channels. Six different cases of different values of production time, production rate, and shut-in time are studied to check how these variations affect the well test design. Based on the comparisons done using Horner plots generated for each case it is concluded that using a numerical simulator is the best way to appropriately design a test in order to select optimum value for each parameter.