The effect of case based learning instruction on 11th grade students' understanding of acids and bases concepts and their motivation to learn chemistry
Örnek olay tabanlı öğrenme yönteminin 11. sınıf öğrencilerinin asitler ve bazlar konusundaki kavramsal anlamalarına ve kimya dersini öğrenmeye yönelik motivasyonları üzerine etkisi
- Tez No: 416441
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GEBAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 493
Özet
Son elli yıllık dönemde yapılan çalışmalar, yapılandırıcı yaklaşıma dayalı öğretim yöntemlerinin, öğrencilerin ön bilgilerini aktive ederek anlamlı öğrenmeyi desteklemeleri sebebiyle, kavramsal anlama ve öğrenci motivasyonları açısından en etkili yöntemler olduğunu göstermiştir. Bu sebeple, bu tezin ana amacı, 11. sınıf öğrencilerinin asitler ve bazlar konusundaki kavramsal anlamalarına ve kimya dersini öğrenmeye yönelik öğrenci motivasyonlarına geleneksel öğretim yöntemine kıyasla yapılandırıcı yaklaşıma dayalı bir öğretim yöntemi olan örnek olay tabanlı öğrenme yönteminin anlamlı bir etkisinin olup olmadığını incelemektir. Bu çalışma, 2013-2014 öğretim yılının ilkbahar döneminde, Ankara'da yer alan bir Anadolu lisesi ile Karabük'de yer alan bir fen lisesi olmak üzere iki farklı okulda okuyan, sekiz farklı sınıftan toplam 292 onbirinci sınıf öğrencisi ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada deney ve kontrol grubu olmak üzere iki farklı grup kullanılmış; sınıfların kontrol ve deney grubu olarak seçimleri ise rastgele yapılmıştır. Deney grubunda yer alan öğrenciler, günlük hayattan alınmış belirli durumların tartışıldığı örnek olay tabanlı öğrenme yöntemi ile öğrenim görürlerken kontrol grubu öğrencileri ise geleneksel öğretim yöntemi ile öğrenim görmüşlerdir. Çalışmanın verileri, Çetin-Dindar ve Geban (2010) tarafından fen motivaston anketinin (SMQ) Türkçeye uyarlanan ve kimya ile sınırlandırılarak oluşturulan kimya motivasyon anketi (CMQ) ile; araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen Asit Baz Testi (ABT) yardımıyla toplanmıştır. Uygulamanın başında öğrencilerin asitler ve bazlar konusundaki ön bilgilerini ve kimya öğrenmeye yönelik motivasyonlarını tespit etmek amacıyla her iki gruba CMQ ve ABT ölçme araçları ön-test şeklinde uygulanmıştır. Sekiz hafta süren uygulama sürecinde, deney grubundaki öğrenciler örnek olay tabanlı öğrenme yöntemi ile; kontrol grubundaki öğrenciler ise geleneksel öğretim yöntemi ile öğrenim görmüşlerdir. Uygulamanın sonunda, öğrencilerin asitler ve bazlar konusundaki bilgilerini ve kimya öğrenmeye yönelik motivasyonlarını tespit etmek amacıyla her iki gruba CMQ ve ABT ölçme araçları bu kez son-test şeklinde uygulanmıştır. Uygulama sürecinde toplanan veriler tanımlayıcı ve çıkarımsal analizler ile incelenmişlerdir. Çalışmanın sonuçları, örnek olay tabanlı öğrenme yönteminin geleneksel öğretim yöntemine göre asitler ve bazlar konusunun öğrenilmesi açısından daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu bulgunun yanı sıra, her iki grup arasında kimya motivasyonu açısından, deney grubunu destekleyen yönde anlamlı bir fark bulunmuştur. Ayrıca, yapılan çalışmanın sonuçları ayrıca öğrencilerin genelinde asitler ve bazlar konusunda kavram yanılgıları olduğu tespit edilmiştir ve yeni kavram yanılgıları ortaya çıkartılmıştır. Tüm bu sonuçlara ek olarak, örnek olay tabanlı öğrenme yönteminin öğrencilerin sahip oldukları bu kavram yanılgılarını gidermekte etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the last semi centennial, researches showed that constructivist learning methods are the most effective when it comes to students' conceptual understanding and motivation, because of their activation of students' prior knowledge that leads to meaningful learning. Thus, in this dissertation, the main purpose is to explore the effects of case-based learning, which is a type of constructivist learning method, on students' understanding of acids and bases concepts and their motivation to learn chemistry when compared to traditionally designed teaching method on 11th grade students. 292 eleventh grade students from a total of eight classes of a chemistry course from two different school types in two different cities of Turkey in 2013-2014 spring semesters were enrolled in the study. The classes were randomly assigned as experimental and control group. Experimental group students were instructed by case-based learning method in which specific situations from real life were discussed whereas control group students were instructed by traditional method. The data were collected by the adapted version of Science Motivation Questionnaire (SMQ) that was restricted to chemistry and translated into Turkish by Çetin-Dindar and Geban (2010) and Acids and Bases Test (ABT) developed by the researcher. At the beginning of the implementation, in order to evaluate students' prior knowledge and their motivation to learn chemistry the instruments ABT and CMQ were administered as pre-tests to both control and experimental groups. Throughout the eight weeks during the implementation, case based learning (CBL) instruction was used in the experimental group and the traditionally designed instruction was used in the control group. After the implementation, the instruments CMQ and ABT were again administered to both groups as post-tests to evaluate students' understanding on acids and bases concepts and their motivation to learn chemistry. Afterwards, the collected data were analyzed descriptively and inferentially. The results of the study showed that case based learning instruction results in higher understanding of acids and bases concepts than the traditionally designed instruction method. Also, there was a significant difference between both groups in the favor of experimental group with respect to students' motivation to learn chemistry. Moreover, the result of this study also proved students to have misconceptions related to acids and bases concepts and some new misconceptions were also introduced to the literature. Furthermore, case base learning (CBL) instruction was found to be effective on overcoming these misconceptions when compared to traditionally designed instruction method.