Olguya dayalı öğrenmenin öğrencilerin 21. yüzyıl becerilerine etkisi
The effect of phenomenon-based learning on students' 21st century skills
  1. Tez No: 979019
  2. Yazar: BİRSEN GÜNERİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURCU DUMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, olguya dayalı öğrenme modelinin ilkeleri doğrultusunda hazırlanan öğretim uygulamalarının 11. sınıf öğrencilerinin 21. yüzyıl becerileri üzerindeki etkisini belirlemek ve öğrencilerin olguya dayalı öğrenmeye yönelik görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmada, karma araştırma yöntemlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda, yarı deneme modellerinden eşitlenmemiş kontrol gruplu model, nitel boyutunda ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma, 2021-2022 eğitim öğretim yılında Zonguldak ili Ereğli İlçesinde bulunan bir Anadolu Lisesinin iki farklı on birinci sınıfında öğrenim gören toplam 60 öğrenci ile yürütülmüştür. Bu sınıflardan biri 10 haftalık süre boyunca olguya dayalı öğrenme modelinin uygulandığı deney grubunu, diğeri ise öğretim programında öngörülen öğretimin uygulandığı kontrol grubunu oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri, uygulama öncesi ve sonrasında deney ve kontrol grubu öğrencilerine uygulanan“Çok Boyutlu 21. Yüzyıl Becerileri Ölçeği”ile elde edilmiştir. Elde edilen nicel verilerin analizde parametrik testlerden yararlanılmıştır. Araştırmada, iki farklı grup arasındaki ortalamaların karşılaştırılmasında bağımsız gruplar için t testi kullanılırken, bir grubun farklı zamanlardaki iki farklı ölçümü için bağımlı gruplar için t testi kullanılmıştır. Ayrıca, ön test puanlarından bağımsız olarak son test puanları arasında gruplar arasındaki farklılaşmanın test edilmesi için Kovaryans analizi (Ancova) kullanılmıştır. Araştırmanın nitel verileri 16 öğrenciyle yapılan görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Bu verilerin analizinde, içerik analizi kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre, deney grubunun bilgi ve teknoloji okuryazarlıkğı, eleştirel düşünme ve problem çözme, sosyal sorumluluk ve liderlik ve kariyer bilinci alt boyutlarının ön test ve son test puanları arasında istatistiksel açıdan anlamlı farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, deney grubunun girişimcilik ve inovasyon alt boyutu ile ölçek toplam puanlarında deney grubu ön test ve son test puanlarında anlamlı farklılaşma tespit edilmiştir. Kontrol grubunun bilgi ve teknoloji okuryazarlığı, eleştirel düşünme ve problem çözme, sosyal sorumluluk ve liderlik, sosyal girişimcilik ve inovasyon, kariyer bilinci ve ölçek toplam puanlarında ön test ve son test puanları arasında anlamlı farklılaşma olmadığı tespit edilmiştir. Son olarak, deney ve kontrol grubu 21. yüzyıl becerileri ölçeği alt boyutları ve ölçek toplam puanları bakımından ön teste göre düzeltilmiş son test ortalamaları arasında deney grubu lehine anlamlı fark olmadığı saptanmıştır. Araştırmadan elde edilen nitel bulgulara göre, olguya dayalı öğrenmenin öğrencilerde özgüven, teknoloji kullanımı, kişisel gelişim hedefleri, problem çözme, eleştirel düşünme, yaratıcılık ve aidiyet duygusu gibi 21. yüzyıl becerilerini bütüncül bir şekilde desteklediği saptanmıştır. Olguya dayalı öğrenmenin öğrencilerin bireysel hedefleri, sosyal-duygusal gelişimleri ve bilişsel becerileri üzerinde çok boyutlu ve birbirini besleyen etkiler yarattığı, öğrenme sürecini bütüncül bir deneyim hâline getirdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine the effects of instructional practices prepared in line with the principles of the phenomenon-based learning model on the 21st century skills of 11th-grade students and to reveal the students' views on phenomenon-based learning. In the study, a mixed-methods sequential explanatory design was used. In the quantitative dimension of the research, a quasi-experimental model with a nonequivalent control group design was employed, while in the qualitative dimension, a case study was used. The study was conducted with a total of 60 students from two different 11th-grade classes at an Anatolian high school located in the Ereğli district of Zonguldak Province during the 2021–2022 academic year. One of these classes constituted the experimental group, in which the phenomenon-based learning model was implemented for a period of 10 weeks. The other formed the control group, where the instruction prescribed by the curriculum was carried out. The quantitative data for the study were collected using the“Multidimensional 21st Century Skills Scale,”which was administered to both the experimental and control group students before and after the intervention. The quantitative data obtained were analyzed through parametric tests. In the study, an independent samples t-test was used to compare the means between two different groups, and a paired samples t-test was used to compare two different measurements of the same group at different times. Additionally, analysis of covariance (Ancova) was used to test the difference between the groups in the post-test scores, independent of the pre-test scores. The qualitative data of the study were obtained through interviews with 16 students. Content analysis was used in the analysis of these data. According to the quantitative findings of the study, it was determined that there was no statistically significant difference between the pre-test and post-test scores of the experimental group's information and technology literacy skills, critical thinking and problem-solving skills, social responsibility and leadership skills, and career consciousness. On the other hand, a significant difference was found in the pre-test and post-test scores of the experimental group in the entrepreneurship and innovation sub-dimension and the scale total scores. The findings also indicated that there was no significant difference between the pre-test and post-test scores of the control group in terms of information and technology literacy skills, critical thinking and problem-solving skills, social responsibility and leadership skills, entrepreneurship and innovation skills, career consciousness, and scale total scores. Finally, it was revealed that no significant difference favoring the experimental group between the post-test means adjusted according to the pre-test in terms of the 21st-century skills scale sub-dimensions and scale total scores of the experimental and control groups. According to the qualitative findings, it was concluded that phenomenon-based learning supports 21st-century skills such as self-confidence, technology use, personal development goals, problem-solving, critical thinking, creativity, and sense of belonging in a holistic way. Moreover, the results demonstrated that phenomenon-based learning creates multidimensional and mutually reinforcing effects on students' individual goals, socio-emotional development, and cognitive skills, thereby transforming the learning process into a holistic experience.