Depth integrated equations applied to longitudinal discontinuities on the channel bed
Derinlık integralli denklemlerin kanal tabanınında boyuna süreksizliklere uygulanması
- Tez No: 416450
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Derinlik integralli denklemler taşkın haritaları hazırlamak amacıyla büyük alanlar üzerinde çözülebilir. Bununla beraber, kırsal ve kentsel alanlarda yatak seviyesinde ani değişiklikler oluşturacak şekilde çok sayıda doğal veya yapay düzensizlikler olabilir. Bu tür süreksizlikler akım denklemlerinin kaynak terimlerinde hızlı değişimlere neden olur ve sayısal çözümün stabilitesini ve hassasiyetini belirgin şekilde etkileyebilir. HLL Yaklaşık Riemann Çözücüsü kullanılarak sığ su denklemleri için bir 1B kod geliştirilmiştir. Bu kod, iki uç sınır arasında kararlı duruma ulaşılıncaya kadar baraj yıkılma durumuna uygulanmış ve hacim koruyan sınır koşulları araştırılmıştır. Bunun yanı sıra, basamak benzeri süreksizlikler barındıran kanal tabanları da çalışılmıştır. 1'den büyük olan yatak eğimlerinin, sayısal çözümde gerçek olmayan su yüzeyi salınımlarına neden olabileceği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Depth integrated equations can be solved over large domains to provide flood inundation maps. In urban and rural areas however, there may be numerous natural or artificial bottom boundary discontinuities in the form of rapid variations in the bed elevation. Such discontinuities cause abrupt changes in the source terms of the governing equations and can significantly affect stability and accuracy of the numerical solution. A 1D code is developed for shallow water equations using HLL approximate Riemann solver. It is applied to a dam-break case until the steady state is reached between two end boundaries and volume conserving boundary conditions has been searched. Channel beds with step-like discontinuities were also studied. It is found that bed slopes greater than 1 can cause spurious water surface oscillations in the numerical solution.