Discrete symmetries in quantum theory
Kuantum teorisinde kesikli simetriler
  1. Tez No: 416483
  2. Yazar: İSMAİL UFUK TAŞDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAMIK KEMAL PAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tezde, modern fiziğin en önemli problemlerinden biri olan kesikli simetriler klasik mekanikten göreli kuantum teorisine uzanan geniş bir perspektiften tartışılmıştır. Kesikli simetrileri, yük eşleniği (C), parite (P), ve zaman tersinmesi (T), birbirine bağlayan CPT teoremi ayrıntılı bir biçimde çalışılmıtır. Madde-antimadde simetrisi bağlamında antiparçacıklar kavramının incelenmesi odaklanılan bir başka konuyu oluşturmaktadr. Bu bağlamda, zaman tersinmesinin anti-üniter doğası ve CPT teoremine de özellikle dikkat çekilmiştir. Çalışmada yoğunlaşılan bir başka konu da, CP kırılmasının yüksüz Kaon karışımları ve salnımları çerçevesinde incelenmesidir. CP kırılmasının B ve D mesonlar gibi diğer nötr sistemler üzerindeki etkilerini içeren yeni sonuçlar olmasına rağmen, bu tarihsel problem basitliği ve estetik albenisi nedeniyle özellikle ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, one of the most central problems of modern physics, namely the discrete symmetries, is discussed from various perspectives ranging from classical mechanics to relativistic quantum theory. The discrete symmetries, namely charge conjugation (C), parity (P), time reversal (T), which are connected by the so-called CPT Theorem are studied in detail. The anti-particles with a view to matter-anti-matter symmetry is also addressed and the anti-unitarity nature of the time reversal, as well as the CPT, is worked out in detail. Another issue, which have been devoted special attention to, is the CP violation in the context of neutral Kaon mixing and oscillations. Although there have been recent discoveries of CP violation in the framework of other neutral systems, like B and D mesons, this historical problem is taken up because of its simplicity and beauty.