The use of capacitance-resistive models for estimation of interwell connectivity and heterogeneity in a waterflooded reservoir: A case study
Su enjeksiyonu yapılmış sahalardaki kuyular arası etkileşimi ve heterojenliği belirlemek için kapasitans-direnç modellerinin kullanımı
  1. Tez No: 416489
  2. Yazar: MUSTAFA ERKİN GÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Artan enerji talebi ve gelişen teknolojilerle birlikte hidrokarbon rezervuarlarından petrol kurtarımını arttırmak, petrol endüstrisi için en önemli mesele haline gelmiştir. Su enjeksiyonu, başarı oranı, uygulama kolaylığı ve maliyet verimi açısından en tercih edilen metotlardan birisidir. Bu bahsedilen avantajların yanında; beklenmedik düşük kurtarımlardan kaçınmak amacıyla, bu metodun rezervuar heterojenliği göz önünde bulundurularak dikkatli bir şekilde planlanması ve uygulanması gerekir. Rezervuar modelleme ve simülasyon çalışmalarına alternatif olarak, doğrusal olmayan sinyal işleme modeli kullanan ve sadece üretim, enjeksiyon ve basınç verisine ihtiyaç duyan bir kapasitans - direnç modeli (CRM) geliştirilmiştir. Bu modelde, enjeksiyon sinyallerini üretim tepkilerine dönüştürmek ve hidrokarbon sistemlerindeki kütle korunumunu sağlamak amacıyla, elektrik devresindeki kapasitans ve dirence karşılık gelen akışkan depolama ve iletişim katsayıları kullanılmaktadır. Bu çalışmaların ışığında; kuyular arasındaki ilişkiyi resmetmek amacıyla su enjeksiyonu yapılan bir saha çalışılmıştır. Sonuçlar kuyulardaki ilk su gelişleriyle ve rezervuar parametreleriyle kontrol edilmiş ve tutarlı bulunmuştur. Toplam akışkan üretimi ile petrol üretimini ilişkilendiren fraksiyonel petrol akış modeli kullanılarak, petrol üretim tarihçesi çakıştırılmıştır. Son olarak, proje hedeflerine ulaşmak için optimizasyon amaçlı gelecek tahminleri yapılmıştır. Sonuçlar, CRM modelinin tarihçe çakıştırma ve optimizasyon amaçlı bu karbonat rezervuarda uygulanabildiğini ve proje ekonomisinde önemli bir değişikliğe neden olabildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Increasing the oil recovery from the hydrocarbon reservoirs is becoming the most important issue for the oil & gas industry with the increase in energy demand and developing technologies. Waterflooding is one of the most preferable methods because of its success ratio, application ease and cost efficiency. Beside mentioned advantages, this method must be carefully planned and performed by considering reservoir heterogeneities to avoid unexpected poor recoveries. As an alternative to the reservoir modeling and simulation studies, CapacitanceResistive Model (CRM) has been developed which uses non-linear signal processing method and needs only production, injection and pressure data to characterize the interwell connectivities between injectors and producers. Fluid storage and connectivity coefficients, which correspond to capacitance and resistance respectively in an electrical circuit, are used in this model to convert injection signals to production responses and honor the material balance in the hydrocarbon systems. In the light of these studies, a waterflooded carbonate reservoir has been studied to depict the connectivity between wells. Results have been checked with the initial water breakthroughs and reservoir properties which came up in a good agreement. Oil production history match has been performed by using oil fractional flow model which relates total liquid and oil rates. Finally, future prediction studies have been conducted for optimization of the rates to achieve project objectives. The results showed that CRM could be used for history matching and optimization in this carbonate reservoir and resulted in a significant change in project economics.