Effect of some intense sweeteners on rheological, textural and sensory properties of chocolate
Bazı yoğun tatlandırıcıların çikolatanın reolojik, dokusal ve duyusal özelliklerine etkisi
- Tez No: 416503
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL MECİT ÖZTOP, PROF. DR. BEHİÇ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Yüksek kaliteliye sahip düşük kalorili çikolata üretmek için, kullanılması gereken şeker ikamesi ürünlerinin son ürünü olumsuz yönde etkilemeyecek, şekilde seçilmesi gerekmektedir. Tatlılık seviyesi kabul edilebilir olan şekeri azaltılmış ya da şekersiz çikolata reçeteleri üretmek mümkün olsa da genellikle bu çikolatalar zayıf duyusal özelliklere sahip olmaktadır. Bu çalışmada, sırasıyla sükraloz ve stevia ile tatlandırılmış, şekeri azaltılmış olarak tasarlanan çikolataların reolojileri, yapısal ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Farklı tatlandırıcı miktarlarına sahip bitter, sütlü ve beyaz çikolata reçeteleri geliştirilmiştir. Reolojik açıdan incelendiğinde, çikolataların en iyi Casson modeline sahip olduğu gözlemlenmiştir. Kısmi olarak stevia ile tatlandırılan ve sükroz içeren bitter çikolatanın, sadece sükroz içeren bitter çikolata ile aynı plastik viskoziteye sahip olduğu gözlemlenmiştir (p ≤ 0.05). Sertlik ölçümleri ile de bu gözlem desteklenmiştir. Panel testi ile yapılan duyusal analizlerde de kısmi olarak stevia ile tatlandırılan ve sükroz içeren bitter çikolatanın sadece sükroz içeren bitter çikolata ile yakın puanlar aldığı gözlemlenmiştir. Çalışmanın sonucunda, kısmi olarak stevia ile tatlandırılan ve sükroz içeren bitter çikolatanın, reolojik, yapısal ve duyusal özellikleri olumsuz yönde etkilenmeden endüstriyel olarak üretilmesinin mümkün olduğu çıkarılabilir.
Özet (Çeviri)
Development of a high-quality low-calorie chocolate needs the use of the most appropriate ingredients that could substitute sugar without negatively affecting several product properties. Although it is possible to formulate sugar-free or sugar-reduced chocolates with an acceptable sweetness level, these chocolates often show poorer sensory properties, especially undesirable mouthfeel, which could limit their consumption. In this study, low-sucrose chocolates sweetened with sucralose and stevia by using bulking agents were investigated in relation to their rheological, textural and sensory attributes. Bitter, milk and white chocolates with different amounts of sweeteners were formulated. The Casson model best fitted to the rheological data for all formulations. In dark chocolates, partial substitution of sucrose with stevia (BCSSt) gave similar plastic viscosity and yield stress values with control samples (BCS) (p > 0.05). Hardness measurements also supported these results. BCSSt sample was again found to be very similar to control in tested sensory attributes when assessed by a consumer panel. The data indicated that it was possible to manufacture a chocolate by partial replacement of sucrose with stevia without adversely affecting its important rheological, textural properties and sensory acceptance.