Stochastic simulation of the January 24, 2020 Elazığ-Sivrice earthquake
24 Ocak 2020 Elazığ-Sivrice depremi stokastik simülasyonu
  1. Tez No: 836942
  2. Yazar: ŞÜKRAN ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER ÇAKTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tez, Türkiye'de Doğu Anadolu Fayı'nın Pütürge segmentinde meydana gelen 24 Ocak 2020 Mw 6.8 Elazığ-Sivrice depremine stokastik yer hareketi simülasyon metodolojisinin uygulanmasına odaklanmaktadır. Bu kapsamda 24 Ocak 2020 Elazığ-sivrice depreminin oluşturduğu yer hareketi alanlarının simüle edilmesi için dinamik köşe frekansı tabanlı stokastik sonlu fay yöntemi kullanılmıştır. Simülasyonlara yönelik girdi parametreleri, sentetik yer hareketlerinin güvenilir şekilde üretilmesini sağlamak için bölgesel kaynaklardan ve sismik parametrelerden türetilmektedir. Elazığ-Sivrice depreminin gerçek kayıtları sentetik kayıtlarla karşılaştırılarak model parametreleri değerlendirilmiş ve tercih edilen modeller buna göre seçilmiştir. Ayrıca sentetik kayıtlar bölgesel olarak uygun yer hareketi modelleri (GMM) ile karşılaştırılmıştır. Stokastik yer hareketi simülasyon metodolojisi, genişletilmiş fay modeliyle birlikte kullanılarak hem rastgele hem de depreme özgü kayma dağılımı seçeneklerini değerlendirmektedir. Gerilim düşüşü, geometrik yayılma, Q ve süre modelleri ile saha büyütmesi için alternatif modeller veya değerler dikkate alınır. Bu çalışma için tercih edilen model olarak hem frekans hem de zaman alanı parametrelerinde en düşük hata terimlerini veren modellerin bir kombinasyonu önerilmiştir. Bu çalışma sonucunda Elazığ -Sivrice (Mw 6.8) depreminin simülasyonlarının 1 Hz'den yüksek frekans aralıkları için makul sonuçlar verdiği ve belirlenen parametrelerin daha da geliştirilerek ilgili bölgelerdeki sismik tehlikeleri değerlendiren diğer çalışmalara girdi olarak kullanılabileceği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the application of stochastic ground motion simulation methodology to the 24 January 2020 Mw 6.8 Elazığ-Sivrice earthquake, which occurred on the Pütürge segment of the East Anatolian Fault in Turkey. In this context, the dynamic corner frequency-based stochastic finite fault method was used to simulate the ground motion fields generated by the 24 January 2020 Elazığ-Sivrice earthquake earthquake. Input parameters for the simulations are derived from regional sources and seismic parameters to ensure the reliable production of synthetic ground motions. The model parameters are evaluated by comparing the real records of the Elazığ-Sivrice earthquake with synthetic records and preferred models are selected accordingly. Moreover, the synthetic records have been compared with regionally suitable ground motion models (GMMs). The stochastic ground motion simulation methodology is used together with the extended fault model, evaluating both random and earthquake specific slip distribution options. Alternative models or values are considered for the stress drop, geometric spreading, Q and duration models as well as for site amplification. A combination of models that yield the lowest error terms both in frequency and time domain parameters is proposed as the preferred model for this study. As a result of this study, it is seen that the simulations of the Elazığ-Sivrice (Mw 6.8) event give reasonable results for frequency ranges higher than 1 Hz and the determined parameters can be further developed and used as input to other studies evaluating seismic hazards in related regions.