Time series analysis and forecasting electricity prices in turkey
Zaman serisi analizi ve Türkiye'de elektrik fiyat tahmini
  1. Tez No: 416529
  2. Yazar: SEYED AMİR HAMED ZAKERİ
  3. Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. CEYLAN YOZGATLIGİL, DOÇ. DR. ÖMÜR UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Elektrik piyasalarındaki liberalleşme sonucunda, elektrik yatları normal piyasa yatları üstündeki sözleşmelerle belirlenmektedir ve piyasa hareketleri arz ve taleplerine göre hareket etmektedir. Rekabetçi piyasalar, elektrik üreticileri ve kullanıcılarını elektrik yatlarının doğru öngörmeye itmektedir. Fiyat öngörü- leri üretici ve tüketicilere elektrik kullanımı ve açık arttırmalarda önemli bilgiler sunmaktadır. Türkiyedeki saatlik elektrik yatlarının belirlenmesi, serinin bir- den fazla mevsimellellik içermesi nedeniyle zorlayıcıdır. Bu çalışmada, saatlik elektrik yatlarının modellenmesi ve kısa dönemli öngörülerin elde edilmesi plan- lanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Due to the liberalization of the electricity market, prices are now determined based on contracts on regulated markets and their behavior is mainly driven by constant supply and demand forces. Power producers and consumers need accurate price forecasting tools in a competitive market. Price forecasts give important information for producers and consumers to plan bidding strategies to maximize their bene ts and utilities. Analysis of hourly electricity prices in Turkey is challenging due to the existence of multiple seasonality. In this study, we construct a time series model and obtain short-term forecasts of hourly elec- tricity prices using multiple regression method. We used lagged price values, demand as the exogenous variable and dummy variebles for Saturdays and Sun- days to capture the seasonality in the price