Bicriteria bin packing problem with deviation based objectives
İki kriterli kutu paketleme problemleri
- Tez No: 416532
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA KARASAKAL, PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, iki kriterli iki kutu paketleme problemini ele aldık. Kutu paketleme problemi çözümü polinom zamanlı olmayan (NP) kombinatoriyal bir problemdir. Farklı ağırlıktaki nesnelerin en az kutu kaplayacak şekilde sınırlı kapasiteli kutulara yerleştirilmesidir. İlk problemin birbiriyle çelişen amaç fonksiyonları kutu sayısının ve kutu kapasitesinden toplam sapmanın en azlanmasıdır. Kutu sayısının ve maksimum sapmanın en azlanması ikinci problemin birbiriyle çelişen amaç fonksiyonlarıdır. Problemi tam sayılı karmaşık model olarak formüle ettik ve etkin çözümler elde eden kesin yöntemler kullandık. Çözümlerin kalitesini arttırmak için alt ve üst sınırlar önerdik. Deneysel sonuçlarımız 100 nesneye kadar olan problemlerin yüksek kapasiteli kutular için çözülebildiğini, düşük kapasiteli kutular için 75 nesneye kadar olan problemlerin çözülebileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two bicriteria bin packing problems are addressed. Bin packing problem is an NP-hard combinatorial optimization problem. Items with different weights are packed into bins with limited capacity in order to minimize the required number of bins. Objectives of the first problem are minimizing the number of bins and minimizing the total overdeviation. In the second problem, minimization of the number of bins and minimization of the maximum overdeviation are two conflicting objectives. For the solutions of the problems mixed integer linear programming models are formulated and used to find all nondominated objective vectors. The upper bounds and lower bounds are developed on the objective function values and bounds are incorporated into the mathematical models to increase the solution efficiency of the models. Computational results show that the problem with up to 100 items could be solved for high capacity bins. The problems with up to 75 items can be solved when the capacity is low.