Yaşama mekanlarının boyutsal performans değerlendirmesi yoluyla analizi
Analysis of living spaces by spatial performance evaluations
- Tez No: 416536
 - Danışmanlar: PROF. DR. METE ÜNÜGÜR
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Architecture
 - Yıl: 1990
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 97
Özet
Tasarlamalara veri oluşturması açısından tasarlama morfolojisi içinde önemli yer tutan kullanım sonrası değerlendirme çerçevesinde, boyutsal performansı etkileyen değişkenlerin irdelenmesi ve yaşama mekanlarının boyutsal performans değerlendirmesi yoluyla analizi, tezin konusunu oluşturmaktadır. Tez beş bölüm ve örnekleme çalışmaları ile ilgili 2 ekten meydana gelmektedir. I. Bölüm, tez problematiğinin genel çerçevesinin belirlenmesi, gelişimi ve önemi ile yaklaşım tarzlarını içermektedir. 2. Bölüm'de, tez konu alanının belirlenmesine çalışılmış ve bu çalışma kapsamında bütüncül ve strüktüralist yaklaşımın önemi üzerinde durulmuş, bu paralellikte insan-çevre ilişkisine değinilmiş, tez açısından önemli olduğuna inanılan tezin kavramsal çerçevesi belirlenerek çözülmeye çalışılmıştır. 3. Bölüm'de, konu alanı belirlenen tezin sınırlandırılması düşüncesi önem kazanmakta, bu sınırlama doğrultusunda boyutsal performans açısından önemli olan kullanıcı, eylem, ekipman, çevre özellikleri açıklanmakta ve bu etkenler arasındaki ilişkiler belirlenerek irdelenmektedir. 4. Bölüm alan çalışmasından oluşmaktadır. Alan çalışmasının kapsamında yerleşim alanı, örnekleme yapılacak tip, denek sayısı ve nasıl saptanacağı belirlenmiş, araştırma yöntemi çerçevesinde diğer bölümler paralelinde tez hipotezleri belirlenerek, uygun veri toplama teknikleri seçilmiştir. Örnekleme de elde edilen veriler ortaya konarak, testler uygulanması sonucu istatistiki geçerlilikleri kontrol edilmesi neticesinde hipotezler sınanarak yorumlanmışlardır. 5. Bölüm'de tezin genel sonuçlarına yer verilmektedir. Ek-A ve Ek-B örnekleme alanı ve tipleri gösteren şemalarla deneklere uygulanan formu içermektedir.
Özet (Çeviri)
The content of the thesis are focused on post-occoupancy evaluations which basicly play important role in design morphology and to obtain data content for design processes by feed-backs and to determine variables influencing spatial performance and specifically analysis of living spaces by evaluation of spatial performance. The thesis deals with five chapters and two appendixes related to the case-study. In the first chapter, emergence of post occupancy evaluation and its importance is emphasized basicly depending upon mass housing production systems and construction techniques which are seemed to be quick solution against rapid urbanization and industrialization processes. The second chapter causes determination of main topic of the thesis. In this chapter, evaluation of performance charecteristies related to man-made environment is analyzed accorded with the context of man-environment relationship thus this consideration is accepted as the conceptual framework of the thesis. As a framework of the thesis, selected concepts such an environment, performance and evaluations are amalganated in a systematic way of thinking in this chapter. By determination of components conceptualizing the problem area of the thesis, main topic is formed“evaluation of living spaces by spatial performance”. Therefore factors influencing determination of spatial performance and obtaining interactions between there factors are taken into the consideration in the third chapter. As you understood from analyses in the third chapter man-environment interaction and as a consequence of this interaction factors influencing spatial performance such as user, activity, equipment and environmental charecteristics can be defined as systematic components of the thesis. The components of the framework which is salience in spatial performance are determined as follows. o User charecteristics . Spatial charecteristics - Antropometric dimensions - Sensory data - Perceptual and cognitive processes . Social structure charecteristics . Gender . Age . Education o Activity charecteristics . Sub-activities . Operation mode . Activity organization • Postures in activities . Activity linkages o Equipment charecteristics . Quantitative . Qualitative o Environmental charecteristics . Physical environment - Spatial environment - Themsal - Visual - Healt conditions - Acaustic - Security . Psycho - Social Environment - Privacy - Flexibility - fitness - Aesthetics - Sociological . Economics - Stability - Value oriented User's charecteristics in these influencing factors and its reflection in the equipment is considered focal point in analyzing directy interaction with environment. Spatial performance in the interaction between factors might be considered depending on two point of views as differentiations in the spatial use and evaluation of the space. It is important to have conceptual data in order to determine case study in the latter chapter by underlining of relative value in simular charecterictics and their reflections in the space as a reel value. As a system components user, activity, equipment, environment and their charecteristics are discussed in order to evaluate their efficient role in this chapter. This consideration is also taken“a priori”view to concrete data collection path in the chapter four. The case study is aimed to test suggested theoretical framework in the third chapter. This test comprises following considerations. o Content; evaluation is obtained by subjective responses and their relative charecteristics conclude that user charecteristics should demonstrate similarities. The sample is based on this criteria and Göztepe-Soyak Sitesi is chosen as case-sindy area because of its users group might be considered as specific cultural or income group and users' life styles pose similarities. A standart model in apartment flat choice played an effective role caused by similarities in qualitative values. The sample in the case-study is determined 35 interviews in limited date collection methods. In this context, it is taken in consideration the fllloWdng variables through the application of the case study: o The characteristics of the user o The characteristics of the living space in dwelling, o Activities and their characteristics taking place in living space, o Equipments taking place in living- space, o Preferences and evaluations of the users. o Approach; steps are chosen . to determine hypotheses of the thesis, . and available techniques for data collection. Different data collection methods such as interviewing, questionnaire and observation models are applied to case study area in order to determine hypotheses. As a consequence of this collected data is verified by statistical analyses such as tabulations. In general orientation of the thesis the correlation is Searched for interrelationship between factors e.g. number of user-spatial satisfaction, existing equipment space-spatial satisfaction, birth place-spatial satisfaction. The conclusion in clearified that spatial performance is not only depended on number of users but also it is related to users' social structure e.g. status, education. The fifth chapter is the conclusion directed to evaluate supposed aims at former chapters on determining the area of the thesis. Lay outs releted to the sample area and types and a questionnaire form applied in the case-study area attached in appandixes A and B.