The use of immediate feedback system in college classrooms: A multiple case study
Anlık geri̇ bi̇ldi̇ri̇m si̇stemi̇ni̇n üni̇versi̇te sınıflarında kullanımı: Çoklu durum çalışması
  1. Tez No: 416549
  2. Yazar: ÖMER FARUK İSLİM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇAĞILTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretim üyeleri ve öğrencilerin ihtiyaçları ve görüşleri göz önünde bulundurularak geliştirilen anlık geri bildirim sisteminin üniversite seviyesindeki sınıflarında öğretme ve öğrenme sürecinin nasıl etkilediğinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda geliştirilen prototip sistemin uygulaması önce dört öğretim üyesi tarafından yapılmış olup, sistem bu öğretim elemanlarının görüş ve önerileri doğrultusunda yeniden düzenlenmiş ve asıl uygulamaya geçilmiştir. Çalışmanın asıl verileri 2012-2013 akademik yılı bahar döneminde üç farklı bölümdeki üç sınıftan toplanmıştır. Çalışmanın ana veri kaynağı olarak görüşmeler kullanılmış olup, bu kapsamda üç farklı bölümden birer öğretim üyesi ve toplamda on dokuz öğrenci ile birbirini tamamlayan üçer görüşme yapılmıştır. Çalışmanın bulguları sistemin geri bildirim sağlama, tartışma, değerlendirme, güdüleme, derse hazırlık ve aktif katılım gibi pek çok farklı amaçla kullanıldığını ortaya koymuştur.Ayrıca, sistemin hem öğrencilere hem de öğretim üyelerine geri bildirim sağlama, öğrencilerin hem kendi aralarındaki hem de öğretim üyeleri ile aralarındaki etkileşimi arttırma ve motivasyonlarını sağlama, kullanım kolaylığı, anonim kullanım imkanı ve normalde bu tarz sistemlerde bir dezavantaj olan kullanım ücretlerinin olmaması hem öğrenciler hem de öğretim üyeleri tarafından sistemin avantajları olarak belirtilmiştir. Çalışmanın bulguları son olarak da öğrenci ve öğretmenlerin sistemin geliştirilmesine ve kullanılmasına yönelik görüş ve önerilerini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the usage of a student response system, which was designed in line with the needs and suggestions of faculty members, in college classrooms in order to facilitate teaching and learning process. For this purpose a prototype system was designed, developed, and then piloted by four faculty members. The prototype was redesigned based on the input from these four faculty members. The actual data of the study were collected from three different classes of three different departments during the spring semester of 2012-2013 academic year. Data about the ways of using the system, the purposes of using the system, expectations from the system, efficiency of the system, and effects of the system on the classroom climate and learning of the students were collected. Interviews were the main data source of the study. Three repetitive interviews were conducted with three faculty members, and nineteen students from three departments. The results of the study showed that the system was used for severalpurposes such as feedback, discussion, evaluation, motivation, active participation, and class preparation. Furthermore, the system had several advantages for both students and faculty members such as providing feedback, increasing studentstudent and student-instructor interaction, motivating students and faculty members, ease of use, and free of cost. Lastly, the results of the study revealed the improvement and utilization suggestions of faculty members and students.