Design and analysis of helical coil spring forms for independent suspensions of automobiles
Bağımsız süspansiyonlu otomobiller için sarmal yay formlarının tasarımı ve analizi
  1. Tez No: 416582
  2. Yazar: GÖKHAN YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ SAMİM ÜNLÜSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Süspansiyon sistemi kara araçlarının en önemli ve vazgeçilmez alt sistemlerinden biridir ve süspansiyon sistemlerinin temel fonksiyonları arasında yol tutuşu, direksiyon hakimiyeti ve sürüş konforu gibi fonksiyonlar önde gelmektedir. Otomobillerde bir çok süspansiyon tipi kullanılmakla beraber, MacPherson süspansiyon sistemi basit yapısı, düşük maliyeti, yüksek performansı gibi olumlu özellikleri nedeniyle en yaygın şekilde kullanılan süspansiyon sistemlerinden biridir. Ancak, bu süspansiyon sisteminin bir kusuru bulunmaktadır; sarmal yayların yanal kuvvetleri sönümleme kabiliyeti olmadığı için amortisör üzerinde istenmeyen yan kuvvetler oluşarak kuru sürtünme etkisiyle sürüş konforunun azalmasına neden olur. Bu kusuru ortadan kaldırmak için en güncel uygulama ise yan yük yayı olarak isimlendirilen sarmal yay formlarının kullanılmasıdır. Bu çalışmada, MacPherson süspansiyonlarında kullanılan ve amortisör üzerindeki yanal yükleri azaltan yan yük yayları için bir tasarım prosedürü geliştirilmiştir. Prosedür süspansiyon sisteminin çözümlenerek gerekli yan kuvvetin bulunması ile başlamaktadır. İkinci adım ise istenen yan kuvveti sağlayabilecek yan yük yayı formunun hesaplanmasıdır. Elde edilen tasarımın bir sonlu elemanlar modeli hazırlanarak, tasarlanan yayın sağladığı yan kuvvet elde edilir. Yayın tasarım parametrelerinin kolayca değiştirilerek farklı tasarım alternatiflerinin elde edilmesi için bir kullanıcı arayüzü de geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Suspension system is one of the major and indispensable subsystems for land vehicles and has functions of providing better road holding, handling, and ride comfort. There are many suspension system types used for automobiles, and MacPherson strut suspension is one of the most widely used suspension system type due to its favorable features like simplicity, low cost, and high performance. However, there exists a drawback of this suspension type; since the coil springs have no ability to absorb lateral forces, undesired dry friction effects on the damper may degrade the ride comfort. As remedy to this drawback, the most popular and contemporary application is the use of coil spring forms which are called side load springs. In this study, a procedure for the design of a class of side load springs to be used in MacPherson strut type suspension to reduce the side loads on the damper is developed. The procedure starts with the analysis of the suspension system to estimate the side force required. The next step is the determination of the side load spring form to provide the required side force. Then a finite element model of the spring is prepared and the side force provided by the designed spring is obtained. A graphical user interface is developed to consider various design alternatives by varying design parameters.