Changing publicness of urban parks through time the case of Güvenpark, Ankara
Kentsel parkların kamusallıklarının zaman içinde değişimi Güvenpark örneği, Ankara
  1. Tez No: 416598
  2. Yazar: ASLIHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. FUNDA BAŞ BÜTÜNER, PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez, Türkiyede kamusalığın zaman içindeki evrimini, farklı planlama yaklaşımları ve uygulamaları ile, tartışmaktadır. Kentsel mekan ideolojiktir ve belli bir ideoloji ile üretilirler. Tarihi süreç içerisinde değişen ekonomik-sosyal-politik dinamiklerle beraber, kentsel mekanlar da değişir-dönüşür. Bu dinamikler kent mekanını dönüştürürken kamusallık anlayışını da etkiler. Bir anlamda kentsel mekana yapılan müdahelerler kamusallığa yapılan müdaheledir. Kent mekanı, kentleşme tarihi boyunca devlet-sermaye-halk arası çatışmaların sahnesi olmuşken, 1980 sonrası uygulanmaya başlanan politikalar sonucu, kent mekanı çatışmaların öznesi haline gelmiş, çatışmalar mekansal mücadeleye dönüşmüştür. Bu tezde, Türkiyede, kent mekanının ve kamusallığın zaman içinde nasıl evrildiğini Güvenpark özelinde incelenmiştir. Belirlenen tarihsel aralıklardaki mekansal planlama yaklaşımları ve müdahaleler üzerinden kamusallığın değişimi tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the evolution of publicness expressed through different spatial planning approaches and interventions over the history of the Turkish Republic. Urban space is ideological and they are produced in accordance with an ideology. Throughout history, urban spaces undergo transformation and change in accordance with changing economic and socio-political dynamics. These dynamics not only transform urban space, but also affect the conception of publicness in society. In a sense, intervention into urban space is intervention into ideas of publicness. Throughout the history of urbanization, urban space has been the scene of conflict between the state, capital, and thepublic, but from the 1980s onwards, as a results of new urban policies, urban space has become the subject of conflict, and conflict has transformed into spatial struggle. In this study, the evolution of urban space and publicness in Turkey will be examined in the case of Güvenpark. The transformation of publicness is discussed in parallel with the spatial planning approaches and interventions over the history of the Turkish Republic.