Enantioselective aza-henry reaction of t-boc protected imines and nitroalkanes with bifunctional squaramide organocatalysts
Bifonksiyonel skuaramit organokatalizörler ile t-boc korunumlu iminlerin nitroalkanlarla enantiyoseçici aza-henry tepkimesi
- Tez No: 416599
- Danışmanlar: PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tezin ilk kısmı, Cinchona alkaloid türevinden sentezlenen bifonksiyonel skuaramit organokatalizörünün, nitroalkanlar ile t-Boc korunumlu iminlerin tepkimesindeki uygulamasını içermektedir. Hedeflenen kiral β-nitroamin yapıları α-amino asitlere, pek çok doğal ürünün yapısında ve önemli ilaç hammaddesinde kullanılan 1,2-diaminlere kolayca çevrilebilmesiyle bilinen önemli ara ürünlerdir. Bu kısımda 12 farklı kiral β-nitroamin türevi, grubumuzda sentezlenen kinin temelli özgün bifonsiyonel organokatalizör yardımıyla, %10 mol miktarında optimize edilmiş koşul ile %91 enantiyoseçiciliklere kadar sentezlenmiştir. Tezin ikinci kısmında Henry, aldol, dekarboksilatif aldol ve Friedel-Crafts tipi sübstitüsyon domino tepkimelerinin bifonksiyonel organokatalizör yardımıyla öncül çalışmaları yapılmıştır. İçlerindeki en iyi sonuç Friedel-Crafts tipi sübstitüsyon domino tepkimesi ile %92 enantiyoseçicilikle 10 dakikada elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The first part of this thesis comprises the application of a Cinchona alkaloid derived, bifunctional squaramide organocatalyst in the aza-Henry reaction of t-Boc protected imines and nitroalkanes. The target chiral β-nitroamines are chosen because; they are quite feasible for the corresponding α-amino acids and 1,2-diamines, which are basic structural motif in many natural products and key materials of the many pharmaceuticals. In this part, 12 different chiral β-nitroamine derivatives were synthesized with quinine based novel bifunctional organocatalyst, which has been developed in our group, up to 91% ee under the optimized condition with 10 mol% catalyst loading. In the second part of the thesis, preliminary studies of enantioselective Henry, aldol, decarboxylative aldol and Friedel-Crafts type substitution domino reactions were conducted with bifunctional organocatalysts. Among these studies, the best result was achieved with Friedel-Crafts type substitution domino reaction as 92% ee in 10 minutes.