Investigation of the dynamic properties of ferroelectric crystals close to phase transitions
Faz geçişleri yakınında ferroelektrik kristallerin dinamik özelliklerinin araştırılması
- Tez No: 416615
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAMİT YURTSEVEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tezde bazı ferroelektrik kristal ve seramiklerin faz geçiçleri yakınında çeşitli sıcaklık ve basınç koşulları altında dinamik özelliklerini inceledik. Özellikle, faz geçişi gösteren bazı ferroelektrik kristallerde sanki spin-fonon çiftlenimiyle yumuşak kiplerin Raman frekansları, sönüm katsayıları ve aktivasyon enerjilerine odaklandık. Ferroelektrik ve/veya paraelektrik fazlarda düzen parametresi (kendiliğinden polarizasyon) ile ilintili frekansların kritik davranışlarını potasyum sülfat (KDP), baryum titanat (BaTiO3), kurşun titanat (PbTiO3), kurşun zirkonat titanat (PZT), stronsiyum zirkonat (SrZrO3), kadmiyum niyobat (Cd2Nb2O7) ve lityum niyobat (LiNbO3) için öngördük. Bu öngörüler için yapılan hesaplamalar ortalama alan teorisi (MFT) kullanılarak gerçekleştirimiştir. Sanki spin-fonon çiftlenimi modeli ile enerji dalgalanma modelini kullanarak bu tezde çalışılan ferroelektriklerin sönüm katsayısını sıcaklığın ve/veya basıncın fonksiyonu olarak analiz ettik. Aynı zamanda, BaTiO3, PZT ve LiNbO3' ün durulma zamanının sıcaklık bağımlılığını, düzen parametresi ve burada çalışılan iki modelden bulunan sönüm katsayısı sonuçlarından hesapladık. BaTiO3' ün ferroelektrik ve paraelektrik fazlarında ve LiNbO3' ün ferroelektrik fazında dielektrik sabitinin (yada duygunluğun) gözlenen davranışını tanımlamak için Landau fenomenolojik teoriyi kullandık. Bu tezin bir parçası olarak, NaNO2 için Grüneisen parametresi aracılığı ile Raman kiplerinin sıcaklığa bağımlı frekanslarını hesapladık. Literatürden deneysel very analiziyle bu ferroelektrik kristallerin gözlenen davranışı, burada çalışılan modeller temeli üzerinde betimlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis we investigated the dynamical properties of some ferroelectric crystals and ceramics under various temperature and pressure conditions close to the phase transitions. In particular, we focused on the Raman frequencies, damping constant and the activation energy of soft modes with the pseudospin-phonon coupling in some ferroelectric crystals exhibiting phase transitions. We predicted the critical behavior of the frequency related to the order parameter (spontaneous polarization) in the ferroelectric and/or paraelectric phases of potassium dihydrogen phosphate (KDP), barium titanate (BaTiO3), lead titanate (PbTiO3), lead zirconate titanate (PZT), strontium zirconate (SrZrO3), cadmium niobate (Cd2Nb2O7) and lithium niobate (LiNbO3). For these predictions, our calculations have been performed by using the mean field theory (MFT). We analyzed the damping constant as a function of temperature and/or pressure for the ferroelectrics studied in this thesis by using the pseudospin-phonon coupled model and the energy fluctuation model. We also calculated the temperature dependence of the relaxation time of BaTiO3, PZT and LiNbO3 using our results of the order parameter and the damping constant described from both models studied here. We also used the Landau phenomenological theory to describe the observed behavior of the dielectric constant (or susceptibility) in the ferroelectric and paraelectric phases of BaTiO3 and in the ferroelectric phase of LiNbO3. As a part of this thesis, we calculated the temperature dependence of the frequency of Raman modes for NaNO2 through the Grüneisen parameter. By analyzing the experimental data from the literature, the observed behavior of those ferroelectric crystals is described on the basis of the models studied here.