Experimental determination of tool wear in routing and trimming of CFRP composites
Karbon fiber takviyeli polimer kompozitlerin kenar kesme ve kırpma işlemlerinde takım aşınmasının deneysel olarak incelenmesi
  1. Tez No: 416625
  2. Yazar: ZÜHAL PEKER GÜDÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AKKÖK, PROF. DR. SADIK ENGİN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Hafif uçaklar için artan talebi karşılamak amacıyla, işlenebilirlik özellikleri açısından metallerden farklı olan yapısıyla karbon fiber takviyeli polimer kompozitler geliştirilmiştir. Doğada yüksek derecede aşındırı olarak bilinen karbon fiber takviyeli polimer kompozitleri işlemedeki temel sorun, içeriğindeki liflere aynı anda kesme ve kırpma işlemi yapılmak zorunda kalındığından, işleme esnasında deleminasyonların oluşmasıdır. Bu çalışmadaki amaç, karbon fiber takviyeli polimer kompozit malzemelerin kenar kesme ve kırpma işlemlerinde, en az takım aşınmasıyla, en uygun kesme şartlarının elde edilmesidir. Yapılan çalışmada, tek yönlü serilmiş karbon fiber takviyeli polimer kompozitlerin kesme ve kırpma işlemlerinin gerçekleştirilmesinde 10 milimetre çapında, 12 adet kesici ağızı bulunan, elmas kaplamalı birbirine geçmiş profildeki kesici takım kullanlmştır. Deneyler, radyal kesme derinliğini sabit tutup, devir ve diş başı ilerleme değerlerini değiştirerek yürütülmüştür. Deneyler 3 eksen dikey işleme tezgahında yapılmış olup, ilk etapta 5000 devirde 16 adet diş başı ilerleme değeri ile gerçekleştirilmiştir. Kesme kuvvetlerinin varyasyonları kesme esnansında döner tip dinanometre ile ölçülmüştür. Takım aşınması ve delaminasyon ölçümleri optik mikroskop kullanarak yapılmıştır. Yapılan testlerden takım aşınması ve deleminasyonlar göz önünde bulundurulduğunda, 5000 devirde 3 farklı diş başı ilerleme değeri ön plana çıkmıştır. En iyi yüzey kalitesi için en iyi kesme koşulları yüksek olarak nitelendirilebilecek olan 5000 devirde ve 0.02, 0.03, 0.04 düşük diş başı ilerleme değerlerinde elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to fulfill growing demand for lighter aircraft, Carbon fiber reinforced polymers (CFRP) have been developed, which differ from metals with regards to their machinability characteristics. The main problem in machining process is the damage caused by delamination of CFRP materials which need to be both cut and shorn of fibers at the same time, since they are remarkably abrasive in nature. This research aims at accessing the most appropriate cutting condition with less tool wear in routing and trimming operations for CFRP composite material. In the current study, a diamond coated interlocked tool with 12 cutting edges and 10 millimeter diameter is used for routing and trimming CFRP composite materials which has unidirectional carbon fibers. The experiments are carried out by altering the spindle speed and feed per tooth value while keeping the radial depth of cut constant. The experiments were done using 3-axis vertical machining center. At the beginning, 16 feed per tooth values were chosen in 5000 rpm to perform the machining test. The cutting forces were obtained from rotary type dynamometer during cutting operations. Tool wear and delamination measurements were done using an optical microscope. From the test results, 3 feed per tooth values were observed at 5000 rpm in terms of tool wear and delamination. The best cutting conditions for high surface quality are obtained for high spindle speeds of 5000 rpm and low feed per tooth values of about 0.02, 0.03 and 0.04 mm/ tooth.