Multiple objective energy and environmental policy analysis
Çok amaçlı enerji ve çevre politikaları analizi
- Tez No: 416626
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA MURAT KÖKSALAN, DOÇ. DR. EBRU VOYVODA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Enerji, Economics, Industrial and Industrial Engineering, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Enerji politikalarını araştırmak üzere yapılan çalışmalar birçok amacın aynı anda sağlanmaya çalışıldığı çalışmalardır. Bunun sebebi de bu sektörün ülkelerin ekonomisi, çevre kalitesi, enerji kaynaklarının güvenliği gibi birçok konu ile ilişkili olmasıdır. 70'li yılların öncesinde yapılan araştırmalar ekonominin enerji talebi yarattığı tek yönlü bir ilişkiyi değerlendirmekteydi. Ancak, 1973 Arap petrol ambargosu sonucunda enerji fiyatlarının iki misline çıkması ile yaşanan ekonomik şok, enerji sektörü ve ekonomi arasındaki çift yönlü ilişkiyi ortaya koydu. Bunun sebebi enerjinin hemen hemen tüm iktisadi faaliyetlerde girdi olarak kullanılmasıdır. Ayrıca küresel ısınmaya sebep olan sera gazı salınımlarının birçoğu enerji üretim ya da tüketim faaliyetleri sırasında açığa çıkmaktadır. Dolayısı ile, ne kadar ve hangi aktiviteler aracılığı ile enerji üretildiği, sera gazı salınım miktarlarını doğrudan etkilemektedir. Enerji politikaları oluşturulurken dikkate alınması gereken bir diğer nokta enerji kaynaklarının güvenliğidir. Arap petrol ambargosu sırasında bu ülkelerden pertol ithal eden ülkeler zor durumda kalmıştır. Dolayısıyla enerji kaynaklarının ne ölçüde ülke içinden karşılandığı önemli bir konudur. Yukarıda belirtilenler, ülkelerin enerji politikalarının değerlendirilmesinde mühendislik ve iktisat bakış açılarının birlikte ele alındığı, çok amaçlı bir karar destek sisteminin yararını göstermektedir. Bu çalışmada, böylesi bir karar destek sisteminin oluşturulması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda kullanılan model neoklasik bir büyüme şablonu ile enerji sektörü ve enerji sektörünün çevreye etkisini temsil eden detaylı bir aktivite analiz modelinin birleştirilmesi ile elde edilmiştir. Daha sonra değişik sera gazı salınımı ve enerjide dışa bağımlılık miktarlarına karşılık gelen ekonomik aktivite hesaplanmış ve bu kriterler arasındaki etkileşim gösterilmiştir. Ayrıca belirli kısıtlara karşı enerji sektörü ve ekonominin tepkisi incelenerek belirli amaçlara ne şekilde ulaşıldığı da ortaya konmuştur. Literatürde enerji ve çevre politikaları konusunda yapılan çalışmalar belirli uluslararası antlaşmaların sonuçlarını incelerken, bu çalışma farklı seviyedeki birçok kısıt için ekonomik sonuçları araştırmaktadır. Ek olarak Dünya enerji fiyatlarındaki değişimlerden az etkilenecek politikaların neler olduğu incelenmiştir. Bu bilgi, stratejik karar vericilerin daha bilgili şekilde en uygun kararları vermelerine destek verecektir.
Özet (Çeviri)
Energy policy research studies need to consider several objectives since the energy sector is closely related with economy, environmental quality, and supply security. Before 70s, studies were based on a one-way relationship between the energy sector and the economy, and they tried to estimate energy demand given the level of economic activity. However, the Arabic oil embargo, which doubled the energy prices, resulted in an economic crisis since energy is an intermediate good which is used in almost all production activities. These events brought about the consideration of a two-way relationship between the energy sector and economy. Furthermore, most greenhouse gasses (GHG) that cause global warming are emitted by energy generation or consumption activities. Consequently, the level of energy generation and resource types used directly affect the level of GHG emissions. Another point to consider on energy studies is the security of energy resources. During the Arab oil embargo, countries that import oil from Arabic countries were stranded. Therefore, whether to supply energy resources domestically or not is another important question. Above-mentioned concerns point out the requirement of a multi objective decision support system that combines engineering and economics perspectives. The main purpose of this study is the development of such a decision support system. For this purpose, the impact of GHG emissions and foreign energy dependence restrictions on economic welfare is investigated by using a mathematical model that represents economy and energy sector together. This is accomplished by integrating a one-sector neoclassic growth framework with a detailed activity analysis model representing energy sector and environmental consequences. Then, level of economic welfare corresponding to different level of emissions and energy dependence is evaluated and relationship between these objectives is presented. In addition to relationship between objectives, reaction of economy and energy sector to the restrictions is investigated so that how a country meets specific goals is presented. Literature studying energy and environmental policy analysis is based on quantification of economic burden resulting from commitment to certain international agreements such as the Kyoto protocol. On the other hand, this study explores the level of economic burden and change in energy sector for different levels of emission and foreign energy dependence restrictions. Moreover, robust policies against world energy price shocks are searched for. This knowledge is expected to help decision makers to make informed strategic decisions.