Correlation between master curves obtained from rheology and mechanical testing
Reoloji ve mekanik testler sonucu elde edilen ana eğriler arası korelasyon
  1. Tez No: 416668
  2. Yazar: AYŞE HANDE ŞARMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TEOMAN TİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Vizkoelastik malzemelerin karakterizasyonu, zorlu işlenebilirlik koşulları ve sıcaklıkla değişen özellikleri sebebiyle1850'lerden beri önemli olmuştur. Zaman – sıcaklık eş değerliliği prensibi, vizkoelastik malzemelerin davranışlarını belirlemede kullanılan önemli bir prensiptir. Bu prensip sayesinde vizkoelastik malzemelerin ana eğri çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Ana eğri oluşturulurken genellikle iki yöntem çalışılmaktadır. Birincisi mekanik testler ikincisi ise dinamik mekanik analizdir (DMA). Bu çalışmada, HTPB (10-15%) bazlı, amonyum perklorat (65-70%) ve alüminyum tozu (15-20%) içeren katı roket yakıtı seçilerek mekanik testlerle ve reometre cihazı ile ana eğrisi çıkarılmıştır. Çalışmada, iki yöntem ile elde edilen kaydırma fonksiyonu sabitleri ve ana eğrilerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Başlangıç olarak, belirli bir frekans ve sıcaklık aralığında kaydırma fonksiyonu sabiti ve kompleks modulus değerleri reometre ile hesaplanmıştır. Ek olarak, farklı sıcaklıklarda gerinim – gevşeme testleri, gevşeme modülü ve kaydırma fonksiyonunu hesaplamak için gerçekleştirilmiştir. Bu sonuçlara göre, seçilen yakıtın ana eğrisi zaman sıcaklık eşdeğerliliği prensibine göre çıkarılmıştır. Son olarak bu iki çalışmadan elde edilen sonuçlar karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma yapılabilmesi için reometreden elde edilen kompleks modulus, Poisson oranı 0.5 alınarak gevşeme modülü cinsinden ifade edilmiştir. Her iki yöntem ile hesaplanan kaydırma fonksiyonu ve ana eğriler hesaplanmıştır. Sonuç olarak, iki teknik arasında tutarlı bir korelasyon kurulamamış ve ana eğri çıkarılması için mekanik testler yerine reometre testlerinin kullanılamayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Characterization of viscoelastic materials has attracted attention since 1850s due to temperature dependent properties they perform. Time – temperature superposition principle is an important concept to estimate the behavior of viscoelastic materials. This principle is used to generate master curves for viscoelastic polymers by using time – temperature equivalence principle. There were mainly two techniques used in the recent studies. The most common characterization is mechanical testing and second technique is dynamic mechanical analysis (DMA). In this study, a HTPB (10-15%) based rocket propellant containing ammonium perchlorate (65-70%), aluminum powder (15-20%) was chosen and its master curves were estimated both with mechanical tests and rheometer. The aim was to compare the shift factors and master curves. At first, under certain frequency and temperature range the master curve was generated by rheometer. After that, shift factors and complex modulus were calculated. On the other hand, stress relaxation tests were performed to determine relaxation modulus and shift factor at different temperatures. According to test results, master curve of the given propellant was generated by time – temperature superposition principle. Finally, the results obtained from both rheometer and stress relaxation results were compared. For comparison, the complex modulus obtained from the rheometer was converted to relaxation modulus by taking the Poisson's ratio as 0.5. The shift factors and obtained master curves were compared for each technique. As a result, for the propellant, no correlation was obtained between the techniques and it was concluded that, mechanical tests cannot be replaced with rheometer tests.