Community of inquiry framework as a predictor of self-regulated learning in an online certificate program
Bir çevrimiçi sertifika programında özdüzenleyici öğrenmenin yordayıcısı olarak sorgulama topluluğu
  1. Tez No: 416669
  2. Yazar: MERVE BAŞDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. ERMAN YÜKSELTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmanın temel amacı çevrimiçi Bilgi Teknolojileri Sertifika Programına (BTSP) katılan yetişkin öğrencilerin sorgulama topluluğu buradalıkları ile özdüzenleyici öğrenme yetenekleri arasındaki ilişkinin boyutunu ve yönünü incelemektir. BTSP, Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nde Sürekli Eğitim Merkezinin ve Bilgisayar Mühendisliğinin ortaklığında yürütülen senkron ve asenkron iletişim özelliklerine sahip bir sertifika programıdır. Belirtilen hedef doğrultusunda oluşturulan üç adet araştırma sorusu bu çalışmaya yön vermiştir. İlk araştırma sorusunda, öğrencilerin bireysel özellikleri, araştırma topluluğu buradalıkları ve çevrim içi özdüzenleyici öğrenme davranışları arasındaki ilişkinin boyutu ve yönü incelenmiştir. İkinci soruda ise öğrencilerin araştırma topluluğu buradalıklarının çevrim içi özdüzenleyici öğrenmeyi ne derecede yordadığı irdelenmiştir. Öte yandan üçüncü soruda, öğrencilerin çevrimiçi özdüzenleyici öğrenme davranışlarının araştırma topluluğu buradalıklarını ne derecede yordadığı araştırılmıştır. 2014-2015 yılında BTSP'ye kayıtlı 92 katılımcı bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Başvurulan anket tekniği ile nicel bir veri toplama gerçekleşmiştir. Yapılan Spearman ve Pearson Korelasyon Testleri ve Çoklu Regresyon Analizleri göstermiştir ki, katılımcıların demografik özellikleri ne çevrim içi özdüzenleyici öğrenme yeteneği ile ne de araştırma topluluğu buradalığı ile istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki göstermiştir. Fakat bilişsel buradalık, toplumsal buradalık ve öğretimsel buradalık hem birbiri ile hem de ortam yapılandırma dışındaki çevrim içi öz düzenleyici öğrenme davranışları ile pozitif ilişki gösterirmiştir. Son olarak, Çoklu Regresyon Analizi ise çevrim içi öz düzenleyici öğrenmenin, toplumsal buradalık tarafından yordanabildiğini ortaya koymuştur. Benzer şekilde, toplumsal buradalık da görev stratejileri, zaman yönetimi, yardım arama ve öz değerlendirme gibi öz düzenleyici davranışlar tarafından açıklanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is to shed light on the strength and direction of the relationship between community of inquiry and online self-regulated learning of adult learners enrolled in online Information Technologies Certificate Program (ITCP). This program which is carried out with the collaboration of Continuing Education Center and Computer Engineering Department in Middle East Technical University (METU) embodies synchronous and asynchronous communication methods over the Internet. In line with the aforementioned purpose, three research questions are addressed. In the first question, it is investigated that to what extent learners' characteristics and COI presence predict their online self-regulated learning. In the second question, on the other side, it is explored that to what extent learners' characteristics and self-regulated learning predict their COI presences. The sample includes 92 participants who enrolled in this online program in 2014-2015. A quantitative data collection method is used by employing survey technique. The major findings acquired from Spearman's Correlation, Pearson Correlation Analyses and Multiple Regression Analyses revealed that demographic variables including age and gender did not show any statistically significant correlation with both online self-regulated learning and community of inquiry presences. However, three presences: teaching presence, cognitive presence and social presence were found positively correlated with each other and self-regulated learning and its subscales, except environment structuring, displayed statistically significant, positive correlation with three presences. Finally, Multiple Regression Analyses unveiled that self-regulated learning was explained by higher levels of social presence. Similarly, social presence was significantly predicted by self-regulated learning and its subscales including task strategies, time management, help-seeking and self-evaluation.