Detoxification of aflatoxin B1 in peanut meal by heating and gamma irradiation
Yerfıstığı yemlerinde kavurma ve gama ışınlama ile aflatoksin B1'in detoksifikasyonu
  1. Tez No: 416675
  2. Yazar: ŞÜKRAN GİZEM ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN FARUK BOZOĞLU, DOÇ. DR. İLKAY ŞENSOY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Aflatoksin küfler tarafından belirli koşullar altında yan ürün olarak üretilen ve gıda ve yemlerde bulunması durumunda gerçekleşen birçok sağlık riski nedeniyle kontrol edilmesi gereken bir mikotoksin çeşididir. Bahsi geçen sağlık bağlantılı etkileri nedeniyle; gıda ve yem maddelerinde aflatoksin oluşumunun engellenmesi esastır. Türk Gıda Kodeksi Yem Maddelerinde İstenmeyen Maddeler Tebliği'nde, yem maddelerinde Aflatoksin B1'in en yüksek limiti 0.02 ppm olarak belirtilmiştir. Önlenemeyen aflatoksin bulaşması durumunda; fermentasyon, ekstraksiyon, ekstrüzyon, güneş ışını uygulaması, oksidasyon ajanları ve gama ışınlaması gibi çeşitli teknikler aflatoksindetoksifikasyonu için uygulanabilmektedir. Bu Tez kapsamında; doğal yollarla aflatoksinlekontamine olmuş yerfıstığı numuneleri, aflatoksin düzeyinin Gıda Kodeksinde belirlenen seviyelere düşürülebilmesi için farklı uygulamalara (kavurma (120°C, 160°C, 200°C) ve gama ışınlaması (10 kGy)) tabi tutulmuştur. Uygulamalar sonrası oluşan yan ürünler sonucu toksisitenin artma olasılığının anlaşılabilmesi için kalan toksisite üzerinde çalışmalar yürütülmüştür. Deneyler sonucunda elde edilen sonuçlar, kavurmanın (200°C) ve gama ışınlamasının (10kGy) aflatoksin B1 miktarının azalması üzerinde daha etkili olduğunu göstermiştir (~%80). Kavurma özellikle 200°C'de ve gama ışınlaması, yerfıtığı yem numunelerinin protein içeriği üzerinde azalmaya sebep olmuşlardır. En düşük seviyede protein miktarı azalması gama ışınlamasında gözlenmektedir. Aflatoksin B1 azalma miktarlarına ek olarak, uygulanan teknikler, aflatoksinin toksik etkisi üzerinde artışa sebep olmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aflatoxin is one type of mycotoxin, which is synthesized by some molds as by-products under certain conditions and needed to be controlled because of several health risks when present in foods and feeds. Due to these health related effects, prevention of aflatoxin in food and feed is essential. According to the Turkish Food Codex Communiqué on Undesirable Substances in Feed, the maximum limit of aflatoxin B1 in feed materials is defined as 0.02 ppm. In case of unavoidable aflatoxin contamination, there are variety of techniques for detoxification of aflatoxins such as fermentation, extraction, extrusion, solar treatment, oxidizing agents and gamma irradiation. In the scope of this thesis, naturally aflatoxin contaminated peanut meal were subjected to different treatments (roasting (120°C, 160°C and 200°C) and gamma irradiation (10 kGy)) in order to reduce Aflatoxin B1 content to the levels specified by Food Codex. Studies on residual toxicity after treatments were also carried out to test whether the toxicity increases due to by products formed upon treatments. According to the results obtained from our experiments; high temperature roasting (200°C) and gamma irradiation (10 kGy) were more effective on aflatoxin B1 reduction (~80%). Roasting especially at high temperatures (200°C) and gamma irradiation reduced the level of protein content of peanut meal samples. Minimum reduction in the protein content was observed in samples treated with gamma irradiation. In addition to the reduction levels, used techniques did not have an increasing effect on toxicity of Aflatoxin B1.