Analysis of methods for border ownership estimation
Sınır sahipliği elde etme yöntemlerinin analizi
  1. Tez No: 416724
  2. Yazar: SERTAÇ OLGUNSOYLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. SİNAN KALKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Sınır sahipliği resimdeki sınırların hangi alanlara ait olduğunu belirleme problemidir. Bu bilgi nesne tanıma, derinlik algılama ve hareket algılama gibi bir çok bilgisayarlı görme problemi için oldukça önemlidir. Literatürde bu probleme dair farklı yaklaşımlar bulunmaktadır. Sadece bölgesel görsel ipuçlarına dayanan yöntemler olduğu gibi resim genelindeki sınırlar arası tutarlılığı ek olarak kullanan yöntemler de bulunmaktadır. Bunlara ek olarak, biyolojik sistemlerdeki yapılardan esinlenerek onlara benzer yöntemler de öne sürülmüştür. Bu tez çalışmasında, literatürdeki farklı yaklaşımlara ait belirgin yöntemler detaylı olarak incelenmiştir. İncelemede 500 iç alan 500 dış alan resmi içeren geniş kapsamlı bir resim veritabanı kullanılmıştır. Her bir yöntem bağımsız olarak detaylı olarak incelenmiş olup tez kapsamındaki yöntemlerin başarımı kıyaslanmıştır. Bu incelemeye ek olarak bölgesel ipuçlarının genel sınır bilgisi ile birleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca,“AdaBoost”algoritması bölgesel ipuçlarının bir arada kullanılmasını iyileştirmek üzere kullanılmış ve değerlendirişmiştir.
Özet (Çeviri)
Border Ownership (BO) signifies which side of an image border owns the border. This information is very important for many computer vision problems. There are various approaches for estimating BO in the literature. One approach is to use methods that rely on low-level local features; combinations of local visual cues such as convexity or junctions and using spectral features have been proven to be quite effective. Alternatively, global constraints or cues can be imposed on top of local cue predictions to make better BO estimates. There are also physiologically-inspired attempts, which, e.g., model contrast surround modulation in complex cells to estimate BO. In this thesis, we analysed representative BO estimation methods using a comprehensive BO database, which includes 500 indoor and 500 outdoor images. Performance of each method is analysed individually in terms of estimation accuracy. In addition to this analysis, we improve a naive local cue combination method using Conditional Random Fields to impose global consistency on junctions. Moreover, we proposed a new method that uses AdaBoost algorithm to combine visual cues.