Geology and petrology of the kösedağ metavolcanic rocks to the south of Tosya
Tosya güneyindeki kösedağ metavolkanik kayalarının jeolojisi ve petrolojisi
- Tez No: 416729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN SAYIT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kösedağ metavolkanik kayaları, güney Orta Pontidler'de, Tosya'nın güneyinde KD-GB uzanımlı bir kuşak boyunca yüzlek verirler. Birim metasedimanter litolojilerle ardalanan metavolkanik kayalardan oluşur. Kösedağ Metavolkanikleri kuzeyde Kuzey Anadolu Fay'ı ile sınırlanırken, güneyde Dikmen Formasyonu'nun metakarbonatlarını tektonik olarak üzerlemektedirler. Kösedağ metavolkanik kayaları petrografik olarak metadasit, metaandezit ve metabazalt olarak tanımlanmışlardır. Metadasitler bol miktarda kuvars fenokristalleri içerirken, metaandezitlerde hakim mineral plajiyoklastır. Diğer taraftan metabasaltların birincil fazlarını klinopiroksen ve plajiyoklas oluşturmaktadır. Kösedağ Metavolkanikleri düşük dereceli metamorfizmadan etkilenmişlerdir. Birim ayrıca Kuzey Anadolu Fay Zonu boyunca, milonitik deformasyona maruz kalmıştır. Kösedağ Metavolkanikleri bazalttan, andezit ve dasite kadar değişen geniş bir kimyasal kompozisyon aralığı sunarlar. Kösedağ Metavolkanikleri iz element sistematiğine göre Tip 1 ve Tip 2 olmak üzere ikiye ayrılırlar. Kösedağ metavolkanik kayaları HFSE'lere göreceli olarak, Th ve LREE konsantrasyonlarında zenginleşme gösterirler, ve negatif Nb anomalisine sahiptirler. Bu özellikler onların dalma-batma öğesi taşıdıklarını işaret etmektedir. Yüksek Zr/Nb, düşük Zr/Y ve Nb/Y oranları Kösedağ Metavolkaniklerinin N-MORB kaynağına benzer, tüketilmiş bir manto kaynağından türediklerini gösterir. Jeokimyasal karakterleri, Kösedağ Metavolkaniklerinin dalma-batma zonu üzerinde oluştuklarını işaret eder. Jeolojik özellikleri de göz önüne alınırsa, Kösedağ Metavolkanikleri'nin Geç Kretase'de bir Neotetis kolu içinde yeralan bir yayın kalıntısı olduğu düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
The Kösedağ Metavolcanics crops out in the southern Central Pontides as a NE-SW trending belt to the south of Tosya. This unit is characterized by a low-grade metavolcanic assemblage interbedded with metasedimentary lithologies. While these metavolcanics are bounded to the north by the North Anatolian Fault Zone, they structurally overlie the metacarbonates of the Dikmen Formation in the south. Petrographically, the Kösedağ Metavolcanics are characterized by metadacites, metaandesites and metabasalts. The metadacites within this unit include abundant quartz phenocrysts, whereas the metaandesites are plagioclase-phyric. The metabasalts, on the other hand, consists of clinopyroxene and plagioclase as the dominant primary phases. All these metavolcanics have been influenced by low-grade metamorphism. In addition, the Kösedağ Metavolcanics appear to have been affected by mylonitic deformation along the NAFZ. The Kösedağ Metavolcanics are characterized by a wide range of chemical compositions including basalts, andesites and dacites. The Kösedağ Metavolcanics are subdivided into two groups as Type 1 and Type 2 based on trace element systematics. The Kösedağ Metavolcanics display enrichment in Th and LREE relative to HFSE, and characterized by negative Nb anomalies, suggesting involvement of subduction component. The high Zr/Nb, low Zr/Y and Nb/Y signatures of the Kösedağ Metavolcanics indicate that they have derived from a depleted mantle source similar to N-MORB source. Geochemical signatures of the Kösedağ Metavolcanics suggest that they have formed above a subduction zone. Considering also their geological characteristics, the Kösedağ Metavolcanics appear to represent remnants of an island arc within a Neotethyan branch during the Late Cretaceous.