Tuzu azaltılmış tavuk eti miyofibrilar protein jellerinin bazı özellikleri üzerine potasyum klorür ve karrajenanın etkisi
Effect of carrageenan and potassium chloride on some characteristics reduced salt chicken meat myofibrillar protein gels
  1. Tez No: 416776
  2. Yazar: TUĞBA ÜVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEZBAN CANDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tuzu azaltılmış tavuk eti miyofibrilar protein jellerinde tuzun (NaCl) yerine potasyum klorür (KCl) ikamesinin ve yapının iyileştirilmesi amacıyla karrajenan ilavesinin bazı fizikokimyasal ve yapısal özellikler üzerine etkileri model bir çalışmayla incelenmiştir. Tavuk göğüs etlerinden miyofibrilar proteinler ekstrakte edilerek 6 grup protein jeli elde edilmiştir: 1) miyofibrilar protein ekstraktı (MPE) jeli (KONT), 2) MPE'ye %0.5 karrajenan ilaveli jel (KAR), 3) MPE'ye %1.5 NaCl+%1.5 KCl ilaveli jel (NaCl+KCl), 4) MPE'ye %1.5 NaCl+%1.5 KCl+%0.5 karrajenan ilaveli jel (NaCl+KCl+KAR), 5) MPE'ye %3.0 NaCl ilaveli jel (NaCl) ve 6) MPE'ye %3.0 NaCl+%0.5 karrajenan ilaveli jel (NaCl+KAR). Bu 6 grup jelde, kimyasal bileşim (nem, protein, yağ ve kül içerikleri), pH değeri, reometre ile dinamik reolojik özellikler (G': depolama modülü ve G'': kayıp modülü), su tutma kapasitesi, pişirme kaybı, tekstür profil analizi ve Sodyum Dodesil Sülfat Jel Elektroforezi (SDS-PAGE) ile protein profilindeki değişimler belirlenmiştir. NaCl ve karrajenan kullanılan gruplarda daha viskoelastik ve sıkı jeller elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of partial replacement of salt (NaCl) with the potassium chloride (KCl) and addition of carrageenan on the physicochemical and textural properties of chicken meat myofibrillar protein gels were evaluated in a model study. The myofibrillar proteins were extracted from the chicken breast meats and 6 groups of protein gels were prepared: 1) myofibrillar protein extract gel (KONT), 2) the gel prepared with the addition of 0.5% carrageenan (KAR), 3) the gel prepared with the addition of 1.5% NaCl +1.5% KCl (NaCl+KCl), 4) the gel prepared with the addition of 1.5% NaCl+1.5% KCl + 0.5% carrageenan (NaCl+KCl+KAR), 5) the gel prepared with the addition of 3.0% NaCl (NaCl) and 6) the gel prepared with the addition of 3.0% NaCl+0.5% carragenan (NaCl+KAR). Proximate composition (moisture, protein, fat, and ash contents), pH value, dynamic rheological properties (G': storage module, and G": loss module) with rheometer, water holding capacity, cooking loss, hardness and gel strength with texture profile analysis, and changes of myofibrillar protein profile with Sodium Dodecyl Sulfate Gel Electrophoresis (SDS-PAGE) were determined. Addition of salt and carrageenan caused more viscoelastic and compact gel formation.