Tuzu azaltılmış sosis üretiminde potasyum klorür ve mantar (pleurotus ostreatus) kullanımı
Usage of potassium chloride and mushroom (Pleurotus ostreatus) in reduced salt sausage production
  1. Tez No: 526618
  2. Yazar: MELTEM BOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLEN TURP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, sosis formülasyonlarında kullanılan tuzun azaltılmasına yönelik olarak, KCl, NaCl ile mantar (Pleurotus ostreatus) ununun farklı oranlarda sosis üretiminde kullanımının, 4°C'de 84 günlük depolama süresince ürün özellikleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda; farklı oranlarda mantar unu, KCl ve NaCl kullanımı ile sosis örneklerinin kimyasal kompozisyonlarında önemli değişiklikler görüldüğü, pişme verimi, su aktivitesi, a* ve b* değerlerinde ise önemli bir farklılık saptanmadığı belirlenmiştir. Mantar unu kullanımının, toplam mezofilik aerobik bakteri sayılarında ve emülsiyon stabilitesi değerlerinde artışa, L*, pH, TBARS değerlerinde ve duyusal özellik puanlarında ise azalmaya neden olduğu ve tuzun azaltılmasıyla birlikte doku özellikleri üzerinde olumsuz etkilere yol açtığı saptanmıştır. Örneklerin depolama başlangıcı ve sonunda belirlenen Na içeriklerinde, NaCl'nin %50 oranında azaltılması ya da KCl ile ikame edilmesi sonucunda ürün duyusal özellikleri olumsuz yönde etkilenmeden önemli bir düşüş elde edilirken, mantar katkısının Na üzerinde önemli bir farklılığa neden olmadığı gözlenmiştir. Sonuç olarak, bu çalışmada incelenen özellikler dikkate alındığında sosis formülasyonunda kullanılan tuz oranının %50 oranında azaltılması veya KCl ile ikame edilmesinin mümkün olabileceği, bunun yanında mantar (Pleurotus ostreatus) ununun kullanımının bazı ürün özellikleri üzerinde olumlu yönde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the effects of the use of KCl, NaCl and mushroom (Pleurotus ostreatus) flour at different ratios in sausage production on the product characteristics during storage period at 4°C for 84 days for the reduction of salt used in the formulations. As a result of the analyzes made; it was determined that significant changes were observed in the proximate composition of sausage samples by using mushroom flour, KCl and NaCl at different ratios and no significant difference was found in cooking yield, water activity, a* and b* values. It has been determined that the use of mushroom flour causes an increase in the total number of mesophilic aerobic bacteria and emulsion stability values, a decrease in L*, pH, TBARS values and sensory characteristic scores, and adverse effects on texture properties with the reduction of salt. It was observed that the addition of mushroom flour did not cause a significant difference in Na contents of the samples determined at the beginning and end of storage, while a significant reduction obtained by 50% reduction of NaCl or substitution with KCl, without negatively affecting the sensory properties of the product. Consequently, it was concluded that the use of mushroom (Pleurotus ostreatus) flour was favorably effective on certain product characteristics and it was possible to reduce the salt content of the sausage formulation by 50% or substitute with KCl considering the properties examined in this study.