LED tabanlı yol aydınlatma armatürleri için optik tasarım
Optical design for LED based road lighting luminaires
  1. Tez No: 416779
  2. Yazar: ÖMER FARUK TOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Physics and Physics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
LED ışık kaynaklarının aydınlatma sektöründe yer almaya başlamasıyla birlikte, aydınlatma aygıtları için optik tasarım ihtiyacı daha da belirginleşmiştir. Dünya'da ve ülkemizde LED kaynaklar ile aydınlatma tekniği çok ilgi görmüş olup sektörde çok sayıda firmanın oluşmasına sebebiyet vermiştir. Yol aydınlatma problemlerinde, yollar, sınıflara ayrılmış olup, aydınlatma bu sınıflara göre değişebilmektedir. M1 ve M2 sınıfları önem derecesi en yüksek olan aydınlatma sınıflarıdır. Bu çalışmada, M1 ve M2 yol aydınlatma sınıflarına sahip yollarda, standart aydınlatma ihtiyacını karşılayacak bir mercek tasarlanmıştır. Burada öncelikle bu sınıflara yönelik bir aydınlatma problemi ve aydınlatma ihtiyacı ortaya konulmuştur. Problemi çözmeye yönelik bir optik tasarım gerçekleştirilmiştir. SolidWorks ve OptisWorks programları ile aydınlatma aygıtının optik bölümü tasarlanmış olup, tasarımın doğruluğu DIAlux aydınlatma hesap programı ile incelenmiştir. Tasarım çıktıları, CIE (Uluslararası Aydınlatma Örgütü)'nin teknik raporlarında tayin ettiği aydınlatma kalite büyüklükleri ile karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, ortaya konulan aydınlatma problemine bir çözüm geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Optical design necessity for lighting luminaires clearly appeared after LED light sources started to be used in lighting sector. Lighting with LEDs got a great interest in Turkey and all over world that caused many light companies to come up in the market. In this study, an optical lens, for the roads of M1 ve M2 lighting classes and the standard lighting requirement, is designed. Roads are classified as to the lighting classes in road lighting calculations. M1 ve M2 classes are the most important ones. Here we primarily expressed a road lighting problem oriented to the classes M1 ve M2. An optical design solution for the stated light requirement is displayed. SolidWorks and OptisWorks, designing programs, were used for modelling the optical part of the luminaire. Optical designing outputs rated with DIAlux lighting calculation program. Road lighting quality magnitudes stated in CIE (International Lighting Comission) technical recommodations took into consideration as guidelines to compare the design results. As a result of this study, a solution to the described lighting problem was developed.