Türkiye'den toplanan yabani nohut populasyonlarının bazı tarımsal özellikler yönünden incelenmesi
Investigating agricultural charachterisitics of some wild chickpea populations collected from Turkey
  1. Tez No: 416816
  2. Yazar: MAHDI SAADOON JAAFAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN YAŞAR ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırma, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nden toplanan yabani populasyon ve tescil edilmiş bazı nohut çeşitlerinin Haymana koşullarında morfolojik ve fenolojik özelliklerin tanımlanması ve kışa dayanıklılık yönünden incelenmesi amacıyla, 2014-2015 yetiştirme mevsiminde bir yıl süre ile yürütülmüştür. Bu araştırmada, Haymana Tarla koşullarında kışlık olarak 21 Ekim 2014 tarihinde ekim yapılmış olup, tesadüf blokları deneme deseninde 4 tekrarlamalı olarak kurulmuş, toplam 164 (124'ü C.reticulatum L. ve 35'i C.echinesporum L.) yabani popülasyon olarak ve 5 nohut (C.arietinum L.) kontrol çeşidi) 1 siyah taneli nohut, Gökçe, Azkan, Çağatay ve Menemen 92) materyal olarak kullanılmıştır. Bir yıllık araştırma sonuçlarına göre, kışa dayanıklı olup ilk çiçeklenmede, S2drd_100, Bari3_106, Bari1_071, Bari3_111, Besev_079, Kayat_069, Bari3_093, Sarik_072, Besev_078, Sarik_081, Cudi_127, Besev_072, Sarik_064, Bari3_064, Karab_071, Kayat_065, Besev_064, Derei_070, Besev_065, Sarik_065 ve Sarik_073'nolu populasyonlar, ilk bakla bağlanma süresinde ise Besev_065, Bari3_100, Karab_171, cudi2_107, Derei_071, Sirna_083, Besev_079, Egil_075, Sarik_065, Karab_092, Besev_064, Derei_065, Besev_072, Kayat_069, Bari_069, Bari3_071, Kayat_065 ve Sarik_073'nolu populasyonlar öne çıkmış olup ıslah çalışmalarında kullanılabileceği vurgulanabilir. Kesin bir yargıya varabilmek için, bu çalışmanın ileriki yıllarda tekrarlanmasının uygun olacağı görüşündeğiz.
Özet (Çeviri)
This study was conducted for one year under Haymana conditions to determine agricultural charachterisitics of some wild chickpea populations collected from the Southeastern Anatolian Region and some registered chickpea varieties to identify morphological and phenological characteristics under winter hardiness of 2014-2015 growing season. The seeds were sown at Haymana fields under winter conditions on 21st October 2014 using randomised block design with 4 replications using total of 164 (124 C.reticulatum L. and 35 C.echinesporum L.) as the wild population and 5 chickpeas (C.arietinum L.) control cultivars including 1 black grained chickpea, Gokce, Azkar, the Çagatay and Menemen 92) was used as a material. According to findings of this one year study, winter resistant first flowering genotypes inclueded S2drd_100, Bari3_106, Bari1_071, Bari3_111, Besev_079, Kayat_069, Bari3_093, Sarik_072, Besev_078, Sarik_081, Cudi_127, Besev_072, Sarik_064, Bari3_064, Karab_071, Kayat_065, Besev_064, Derei_070, Besev_065, Sarik_065 ve Sarik_073' populations, while the populations that set first pods in short time included Besev_065, Bari3_100, Karab_171, cudi2_107, Derei_071, Sirna_083, Besev_079, Egil_075, Sarik_065, Karab_092, Besev_064, Derei_065, Besev_072, Kayat_069, Bari_069, Bari3_071, Kayat_065 ve Sarik_073. The results of these findings emphasize these observations could be utilized for carrying out chickpea breeding programs. The study must be repeated in future years to confirm appropriate results about the charachteristics of these wild populations.