İki-Dirac parçacık sisteminin 2+1 uzay-zaman boyutunda kuantum elektrodinamiği
The quantum electrodynamics of two-Dirac particles system in (2+1) dimensions
- Tez No: 416836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF SUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, (2+1) uzay-zaman boyutunda, iki-dirac parçacığının relativistik kuantum mekaniksel davranışları incelenmiştir. Parçacıklar arasındaki etkileşim potansiyenin genel, merkezcil bir potansiyel olduğu durum için radyal diferansiyel denklem seti türetilmiştir. Bu denklemler, etkileşim potansiyelinin sıfır seçilerek, eşit kütleli iki parçacık durumu, yani pozitronyum ($m_{1}$=$m_{2}$) için ve kütlelerin birbirinden farklı olduğu durum için çözülerek spinör bileşenleri bulunmuştur. Coulomb etkileşimi altında, yine eşit kütle ve farklı kütleler için radyal diferansiyel denklem seti çözülmüş ve enerji spektrumu elde edilmiştir. Son olarak, relativistik iki-parçacık sistemi exponansiyel olarak genişleyen düz evren modelinde incelenmiş ve çözüm bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work, in (2+1) space-time dimensions, relativistic quantum mechanical behavior of two-dirac particles system has been investigated. For general central interaction potentials between particles, set of radial differential equation has been obtained. These equations have been solved when interaction potentials between particles is zero, in the case of equal masses and in the case of different masses, and then components of spinor have been found. Under the Coulomb interaction, again for same masses and for different masses, set of radial differential equation has been solved and then energy spectrum has been obtained. Finally, relativistic two-body system in exponentially expanding flat universe model has been investigated and for this space-time metric, it's solution has been obtained.