Bertrand eğri çiftine ait Frenet çatısına göre Smarandache eğrileri
Smarandache curves of Bertrand curve pair according to Frenet frame
- Tez No: 416887
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ŞENYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma altı bölüm halinde düzenlenmiştir. Giriş Bölümünde çalışmanın amacı ve konunun ele alınma nedeni tartışıldı. Önceki Çalışmalar Bölümünde Smarandache eğrileri ile ilgili çalışmalara yer verildi. Genel Bilgiler Bölümünde Öklid uzayı ile ilgili bilgilerden söz edildi. Materyal ve Yöntem Bölümünde Öklid uzayında Bertrand eğri çiftleri ve Smarandache eğrileri ile ilgili temel kavramlar anlatıldı. Bulgular Bölümü çalışmamızın orijinal kısmını oluşturmaktadır. Bertrand eğrisine ait partner eğrisinin Frenet vektörleri ve birim Darboux vektörü konum vektörü olarak alındığında elde edilen Smarandache eğrilerinin eğrilik ve burulmaları hesaplandı ve bulunan bu değerler, Bertrand eğrisine bağlı olarak ifade edildi.Son olarak elde edilen Smarandache eğrilerinin Bertrand eğri çiftine dahil olup olmadığı incelendi.
Özet (Çeviri)
This study consist six fundamental chapters. In the introduction chapter, theaim of study and the reasons why this subject is interestedare given. Then extchapter is covered with literatüre review of Smarandache curve. In general formation chapter is included with some information about Euclidean space. The basic consepts of Bertrand curve pair and Smarandache curves on Euclidean space are given in the material and method chapter. The Findings chapter is theoriginal part of the study. In this chapter, when the Frenet vectors and the unit Darboux vector of the partner curve of Bertrand curve are taken as the position vectors, the curvature and the torsion of Smarandache curves are calculated. These values are expressed depending upon the Bertrand curve and it is examined whether the resulting Smarandache curves have relations with Bertrand curves.