Kayseri ilinde yetişen iğde (Elaeagnus angustifolia L.) genotiplerinin moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of russian olive (Elaeagnus angustifolia L.) genotypes grown in Kayseri province
  1. Tez No: 416888
  2. Yazar: BUKET ÇELİK KARADEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN KARADENİZ, DOÇ. DR. AYDIN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu araştırma 2013-2014 yılları arasında Kayseri İli Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi Araştırma Birimi Laboratuvarında yürütülmüştür. Çalışmada Kayseri ilinin değişik yörelerinden toplanan 56 adet iğde genotipinin genetik karakterizasyonu amaçlanmıştır. İğde yapraklarından CTAB metoduna göre DNA izole edilmiştir. İğde genotipleri arasında genetik ilişkiyi belirlemek amacıyla 15 adet ISSR ve 7 adet RAPD primerleri kullanılmıştır. Skorlanabilen bant veren primerlerle tüm DNA örnekleri PCR yapıldı. PCR ürünleri agaroz jele yüklenerek koşturulmuş ve UV ışın altında görüntülenmiştir. Tüm jel görüntülerinde bantlar var (1) ve yok (0) seklinde skor edilerek bunların dosyaları oluşturulmuştur. Yürütülen bu çalışmada genotipler arasında yüksek düzeyde varyasyon tespit edilmiştir. PCR çalışmaları ile elde edilen ürünlerin analizi sonucu RAPD primerde 74, ISSR primerde 136 adet bant elde edilmiş ve bu bantlardan RAPD primerde (% 90.31)'i, ISSR primerde (% 81.92)'si polimorfik özellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the research laboratory of Seyrani faculty of Agriculture in Erciyes University in Kayseri province between the years 2013-2014. In this study, It was aimed to determine genetic characterization of the genotypes of 56 Eleagnus Angustifolia samples that collected from different parts of the Kayseri province. DNA was isolated from Elaeagnus angustifolia leaves according to the CTAB method. 15 ISSR and 7 RAPD primers were used to determine the genetic relationship between Russian olive genotypes. Polymerase Chain Reaction (PCR) was performed with all DNA samples and primers with ability of scoreing Band. PCR products were run in agarose gel and visualized under UV light. They scored as there were bands (1) and no bands (0) at all gel images and their files were created. In this study, high levels of variation were detected among genotypes. The results of the analysis of PCR products, 74 in RAPD primer, 136 in ISSR primer band were obtained and of these bands (90.31%) in RAPD primer, of the (81.92%) in ISSR primer showed polymorphic properties.