Farklı illerde yetişen salkım söğüt (Salix babylonica) yaprağının potansiyel besleme değeri ve anti metanojenik potansiyelinin belirlenmesi
Determination of potential nutritive value and anti-metanogenic potential of Salix babylonica leaves grown in different sites
- Tez No: 651964
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmanın amacı, yetiştirme bölgesinin salkım söğüt yapraklarının kimyasal kompozisyonuna, in vitro gaz üretimine metan üretimine, gerçek sindirim derecesine (GSD) ve mikrobiyal protein(MP) üretimine etkisini belirlemektir. Yetişme bölgesi salkım söğüt yapraklarının in vitro gaz üretimini, metan üretimini, gerçek sindirim derecesini (GSD) ve mikrobiyal protein(MP) üretimini önemli derecede etkilemiştir. Ham protein içeriği %9.26 ile 14.78 arasında değişmiştir. Erzurum ilinde yetişen salkım söğüt yapraklarının ham protein içeriği diğer bölgelerde yetişen salkım söğüt yapraklarından önemli derecede düşük bulunmuştur. Erzurum ilinin dışında yetişen bütün salkım söğüt yapraklarının HP içeriği bakımınındın koyunların hem yaşama payı hem de verim payı ihtiyaçlarını karşılayacak seviyede protein içerdiği bulunmuştur. Kondense tanen içerikleri ise %2.07 ile 5.75 arasında değişmiş olup en yüksek kondense tanen içeriğine Erzurum ve Yozgat ilinde yetişen salkım söğüt yapraklarında rastlanmıştır. Salkım söğüt yapraklarının metan (ml) üretim değerleri 8.57 ml ile 10.23 ml arasında değişmiştir. Salkım söğüt yapraklarının metan (%) üretim değerleri yetişme bölgelerine göre farklılık göstermiş olup %10.10 ml ile 11.93 arasında değişmiştir. Bütün illerde yetişen salkım söğüt yaprakların düşük seviyede anti metanojenik etkiye sahip olduğu bulunmuştur. Salkım söğüt yapraklarının ME ve OMSD değerleri sırasıyla 6.91 ile 8.18 MJ/kg KM ve 55.25 ile 53.46 arasında değişmiştir. En yüksek ME ve OMSD değerine Kahramanmaraş ilinde yetişen salkım söğüt yaprağı sahip olurken en düşük ME ve OMSD değerine ise Kayseri ilinde yetişen salkım söğüt yaprağı sahip olmuştur. Salkım söğüt yapraklarının GSD ve GSKM değerleri sırasıyla %60.40 ile 84.46 ve 305.17 ile 472.26 mg arasında değişmiştir. En yüksek GSD ve GSKM değerlerine Tunceli ilinde yetişen söğüt yaprakları sahip olurken en düşük GSD ve GSKM değerlerine ise Kayseri ilinde yetişen salkım söğüt yaprakları sahip olmuştur. Salkım söğüt yapraklarının PF değerleri 4.04 ile 4.69 arasında değişmiştir. Tunceli ilinde yetişen salkım söğüt yapraklarının PF değeri Kayseri ve Kahramanmaraş illerinde yetişen yaprakların değerlerinden daha yüksek bulunmuştur. Salkım söğüt yapraklarının MP değerleri 146.11 ile 227.06 mg arasında değişmiştir. En yüksek MP değerine Tunceli ilinde yetişen salkım söğüt yaprakları sahip olurken en düşük MP değerine ise Kayseri ilinde yetişen salkım söğüt yaprağı sahip olmuştur. Salkım söğüt yapraklarının MPSE değerleri %46.86 ile 54.45 arasında değişmiştir. En yüksek MPSE değerine Kahramanmaraş ilinde yetişen salkım söğüt yaprakları sahip olurken en düşük MPSE değerine ise Tunceli ilinde yetişen salkım söğüt yaprağı sahip olmuştur. Yemlerin sadece gaz üretimi göre değil de gerçek sindirim derecesi, mikrobiyal protein üretimi gibi diğer fermantasyon parametreleri de göz önüne alınarak yapılacak seçimlerde daha isabetli kararlar vermek mümkündür. Bundan sonra yapılacak in vivo çalışmalarla in vitro çalışmalarda elde edilen sonuçlar test edilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this experiment was to determine the effect of growing site on the chemical composition, in vitro gas production, methane production, true dry matter digestibility, and microbial protein production of Salix babylonica leaves. Growing site had a significant effect on the chemical composition, in vitro gas production, methane production, true dry matter digestibility, and microbial protein production of Salix babylonica leaves. Crude protein contents of Salix babylonica leaves ranged from 9.26 to 14.78%. Crude protein content of Salix babylonica leaves grown in Erzurum province was significantly lower than the others. Crude protein contents of Salix babylonica leaves except for that grown in Erzurum province is sufficient to meet the crude protein requirement of sheep for maintenance and lactation. Condensed tannin contents of Salix babylonica leaves ranged from 2.07 to 5.75% with Salix babylonica leaves grown in Erzurum and Yozgat having the highest condensed tannin contentMethane production (ml) of Salix babylonica leaves ranged from 8.57 to 10.23 ml. Methane production (%) of Salix babylonica leaves ranged from 10.10 to 11.93 %. It was found that Salix babylonica leaves grown all provinces have a low anti-methanogenic potential. Metabolisable energy and organic matter digestibility of Salix babylonica leaves ranged from 6.91 to 8.18 MJ/kg dry matter and 55.25 to 53.46%. Salix babylonica leaves grown in Kahramanmaras province has a highest metabolisable energy and organic matter digestibility whereas Salix babylonica leaves grown in Kayseri has a lowest metabolisable energy and organic matter digestibility values. True dry matter digestibility and true digested dry matter of Salix babylonica leaves ranged from 60.40 to 84.46% and 305.17 to 472.26 mg . Salix babylonica leaves grown in Tunceli had the highest true dry matter digestibility and true digested dry matter whereas Salix babylonica leaves grown in Kayseri the lowest true dry matter digestibility and true digested dry matter. Partitioning factor of Salix babylonica leaves ranged from 4.04 to 4.69. Partitioning factor of Salix babylonica leaves grown in Tunceli Province higher than those obtained in Kayseri and Kahramanmaras province. Microbial protein production of Salix babylonica leaves ranged from 146.11 to 227.06 mg. Microbial protein production of Salix babylonica leaves grown in Tunceli had the highest value whereas microbial protein production of Salix babylonica leaves grown in Kayseri had the lowest value. Efficiency of microbial protein production ranged from 46.86 to 54.45%. Salix babylonica leaves grown in Kahramanmras had the highest value whereas Salix babylonica leaves grown in Tunceli. Selection of feedstuffs should be carried out not only using gas production data but also fermentation parameters such as true dry matter digestibility, microbial protein production etc., which make it possible to make a sound decision about feedstuffs. Further in vivo studies are required to test the results obtained by in vitro experiments.