Polimer matrisli, seramik takviyeli kompozit malzemelerin kuru sürtünme şartlarında tribolojik davranışlarının incelenmesi
Investigation of tribological behaviour of polymer based ceramic reinforced composite materials under dry friction conditions
- Tez No: 416925
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada, SiC parçacık takviyeli polimer matrisli kompozit numuneler üretilerek,“pin-on-disc”aşınma test cihazında aşınma deneyleri yapılmıştır. Matris malzemesi olarak termoplastikler grubundan akrilik ve termoset polimerler grubundan epoksi seçilmiştir. Takviye elemanı ağırlıkça oranları %10, %20 ve %30 olmak üzere her iki matris grubundan da farklı numuneler üretilmiştir. Yağlayıcı etki gösteren grafitin ve farklı tane boyutlu takviye elemanının etkisini de inceleyebilmek için takviye elemanı olarak grafit içeren numuneler ve 2 μm ile 167 μm tane boyutlarında SiC içeren numuneler de üretilmiştir. Pin-on-disc aşınma test cihazında 42N, 52N ve 62N yüklemelerde numuneler test edilmiştir. Deney esnasında, numunelerin sürtünme temas yüzeyinden 3mm uzaklıktaki noktada, sıcaklık ölçümleri yapılmış ve sıcaklığın aşınmaya olan etkisi de irdelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda aşınmanın; sıcaklık, yük, takviye elemanı homojen dağılımı, matris malzemesi ve takviye elemanı tane boyutu gibi birçok değişkene bağlı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
On this study, wear experiments were conducted on pin-on-disc wear test machine by producing composite samples with polymer matrix reinforced with SIC particles. Acyrlic from thermoplastics and epoxy from thermoset polymers were selected as matrix material. As weight ratios were %10,%20,%30; from each matrix group different samples were produced as reinforcement element. To examine the effect of the graphite showing the lubricating effect and different particle dimensional reinforcement element; samples were also produced which have graphite as reinforcement element and samples involving SIC between 2 um and 167 um particle dimensions. Samples were loaded with loads of 42N, 52N and 62N on pin-on-disc wear test device. During the experiment, the temperatures of the samples, measured 3mm out from the point to the wear touch point. The effect of the temperature to the wear was also examined. The results of the experiments showed that the wear depended on many parameters such as temperature, load, reinforcement element homogeneity, matrix material and reinforcement element particle dimension.