Tekrarlı yıkama işlemlerinin rejenere selülozik kumaşların antibakteriyel özelliklerine olan etkisinin incelenmesi
Investigation the effect of repeated washing on antibacterial properties of regenerated cellulosic fabrics
- Tez No: 416926
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde tekstil, giyim ihtiyacını karşılamanın yanı sıra hayatımızın hemen her alanında karşımıza çıkmaktadır. Tekstil ürünlerinin bu kadar yaygın kullanılmasıyla birlikte tüketici istek ve ihtiyaçları doğrultusunda fonksiyonel ürünler geliştirilmeye başlanmıştır. Bu tez kapsamında, son zamanlarda önemi gittikçe artan antibakteriyel selüloz lifleri üzerinde çalışılmıştır. Rejenere selülozik lifler olan: bambu, modal, promodal, tencel, viloft ve viskon liflerine antibakteriyel ve silikonlu/silikonsuz yumuşatma bitim işlemi yapılmıştır. Seçilen rejenere liflerde antibakteriyel özellik, bakır, çinko ve gümüş tuzları kullanılarak geliştirilmiştir. Antibakteriyel etkinin yıkamaya dayanımını araştırmak için işlemli kumaşlar tekrarlı 10 kez ev yıkamasına tabi tutulmuştur. Tüm deneylerde kullanılan kumaşlar üzerinde bulunan metal atomu miktarı XRF tekniğine göre analiz edilmiştir. Tekrarlı yıkamalarla antibakteriyel etkinliğin düştüğü gözlenmiştir. Antibakteriyel etkinlik en fazla lyocell lifinde görülmüştür. ASTM E2149-01 test metodunda Escherichia coli ve Staphylococcus aureus bakterileri ile antibakteriyel seviye belirlenmiştir. Deneysel çalışma sonuçlarına göre en yüksek antibakteriyel etkinlik gümüş metali gösterirken en düşük antibakteriyel etkinliği çinko metali göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Antibakteriyellik, tekrarlı yıkama, rejenere selülozik lifler, bakır,çinko, gümüş.
Özet (Çeviri)
Today, as well as meet the needs of the textile clothing emerges in almost every area of our lives. Functional products in line with consumer needs and desires with that wide use of textile products have been developed. In tihs study, It has been studied on antibacterial cellulosic fibers gainig important lately. Antibacterial treatments were applied on regenerated cellulosic fabrics (bamboo, modal, promodal, tencel, viloft and viscose) with and without silicone softening were also applied on these antibacterial treated fabrics. Antibacterial properties were provided using copper, zinc and silver matal salts. For determining antibacterial efficiency treated fabrics were carried out 10 times repated home laundering process. All of the samples were analyzed by XRF tecnique for metal quantity of the fabric. It was observed that the antibacterial activity decreases with repeated washings. It was determined highly antibacterial activity in lyocell fiber. ASTM E2149-01 test method with Escherichia coli and Staphylococcus aureus bacterium were determined antibacterial level. According to the experimental study showed that silver metal has highest antibacterial efficiency but zinc metal has the lowest antibacterial activity. Key Words: Antibacterial, repeated washing, regenerated cellulosic fibers, copper, zinc and silver.