Mimarlığı informel bilgi üretim süreçleri içinden anlamak
Understand the architecture within informal knowledge production processes
- Tez No: 416937
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA SERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma mimarlığa ilişkin bilginin nasıl, nerede, kimler tarafından ve hangi gruplar aracılığıyla üretildiğini tartışmaya açar. Kurumların ve informel oluşum gösteren grupların ürettikleri bilgiler, tasarladıkları projeler, kaleme aldıkları söylemler ve planladıkları etkinlikler üzerinden bugünün mimarlığını anlamayı hedefler. Bilginin nerede ve nasıl üretildiğini çözümlemeye çalışmak, mimarlığı anlamak ve anlamlandırmak için araç kılınacaktır. 20.yüzyılın başından itibaren mimarlığın bilgi alanın sınırlarını çizmek zorlaşır. Çalışma mimari bilginin ne'liğine ilişkin soruların sorulmasıyla birlikte bilgi üretiminin 'nerede' ve 'nasıl'ına aranan cevaplar doğrultusunda şekillenmiştir. Mimari bilginin sınırları ve bilgi üretimi üzerine yapılan tartışmalar doğrultusunda informel ortamlarda üretilen bilginin diğer disiplinlere kıyasla mimarlık bilgi sahası içinde kendine kolayca zemin bulabilmesi tartışmalar sonucunda ortaya konmuştur. İnformel ortamların diyalog temelli iletişim yoluyla özneye fail pozisyonu aldırması ve ötekinin bilgisini üretmesi üzerine kurulu kavramsal bir çerçeve oluşturulmuştur. İnformel oluşum gösteren ortamlar bilgiyi kuran diyalog ortamları olarak, mimarlık-toplumsallık ilişkisini yeniden düşünmek için kanal olarak,“araştırma mimarlığı”kavramını tanımlayan olarak ve informel bireysellikler ile kurulan olarak irdelenmiştir. Özetle bu çalışma da, bugünün mimarlığını anlama adına, yapılan araştırmalar doğrultusunda eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirilmiş ve mimarlığın bilgi üretiminin günümüzde informel oluşum gösteren kanallar aracılığıyla nerede ve nasıl gerçekleştiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study opens a debate to how, where, by whom and by which groups architecture knowledge is produced. This study aims to understanding today's architecture by producing knowledge by institutions and groups which are shown informal structure via project design, written discourses and activities which they are planned. Undarstanding architecture and to make sense trying to understand the information where and how it is produced will be used as a tool. Since the beginning of the 20th century, it is difficult to draw the lines of the areas of the architecture information. This work takes form finding answers of“what?”architectural information and at the same time finding answers of information production“where?”and“how?”questions. Through the architectural knowledge and in line with the debate over the limits of knowledge production and produced knowledge in informal atmospehhere compared with other disciplines in architecture information area is discussed to find a ground itself easily. Through to connection based on dialog informal environments created conceptual frame producing information of others regardless of the position of the subject to the agent. As an establishing information of dialogue atmosphere, showing the formation of informal atmosphere, it is investigated as research architecture to re-think about architecture-sociality as a channel and as set up informal individuality. Briefly in this work, according to understanding of today's architecture research, analysis are investigated as a critical perspective and at the moment thanks to informal channels how and where come true of producing architectural knowledge is researched.