Metalik diferensiyel geometri
Metallic differential geometry
- Tez No: 416955
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, J^2=pJ+qI denklemini sağlayan (1,1)-tipinden bir J tensör alanı ile bir diferensiyellenebilir M manifoldu üzerinde metalik yapı tanımlandı ve bu yapılara örnekler verildi. Metalik yapılar ile konneksiyonlar arasındaki ilişki incelendi ve bazı sonuçlar elde edildi. Metalik yapıların integrallenebilirliği ve paralelliği araştırıldı ve son olarak metalik Riemann metrikleri çalışıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a metallic structure is defined on a differentiable manifold M with a (1,1)-tensor field J which satisfies the equation J^2=pJ+qI and some related examples of these structures are given. The relation between metallic structures and connections are obtained and some results are given. The integrability and parallelism of metallic structures are investigated and finally metallic Riemannian structures are studied.