The Nonlinear response of a simply supported rectangular metallic plate to a transverse harmonic excitation
Basit mesnetli dikdörtgen mekanik plakanın yüzeye dik harmonik tahriklere doğrusal olmayan yanıtı
  1. Tez No: 76525
  2. Yazar: ÖZER ELBEYLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNAY ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Harmonik dış kuvvetlerin etkisi altında metalik dikdörtgen bir plakanın doğrusal olmayan yanıtı incelenmiştir. Bir plaka elemanının hareketi ile ilgili beş hareket denklemi ile başlayarak üç adet doğrusal olmayan denklem elde edilmiştir. Formüllerin çıkarımında klasik plaka teorisi kullanılmıştır. Uygun çözüm tekniklerini uygulayabilmek için bu üç denklem boyutsuzlaştınlmıştır. Modlar arası etkileşimi, dış tahrikin rezonansı ve iki mod arası mevcut iç etkileşim ile incelemek için Galerkin metodu ile, iki kendi içinde etkileşimli mod şekli yaklaşık olarak kenar koşullarını sağlayacak şekilde kabul edilmiştir. Uygun ortogonal fonksiyonlar kullanılarak iki iç etkileşimli adi diferansiyel denklem elde edilmiştir. Bu denklemler çoklu zaman ölçeği metodu ile detaylı olarak incelenmiştir. Modülasyon denklemleri kullanılarak, sistemi belirleyen çeşitli parametrelerin değişimi ile ortaya çıkan bifurkasyon noktalan ve kritik noktalar belirlenmiştir. Ortaya çıkan bifurkasyön noktaların tipi detaylı olarak incelenmiştir. İnceleme kare ve dikdörtgen olmak üzere iki farklı geometrik şekil üzerine yapılmıştır. Plaka geometrisi ile ilgili sonuçlar (Yang, 1992)'nın sonuçlan ile karşılaştınlmıştır. Olası izleyen çalışmalar için bazı öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The nonlinear response of a rectangular metallic plate subject to harmonic forced excitations is investigated. Starting from five equations of motion for a plate element, three equations governing the motion of the plate is derived. In derivations classical plate theory is used. To implement appropriate solution techniques three governing equations are nondimensionalized. An assumed-space Galerkin for method an approximate two-mode solution for the transverse motion of the plate satisfying the boundary conditions is introduced. The modes that are directly excited through external excitation and through internal resonance is studied. Using orthogonal functions the two coupled nonlinear ordinary differential equations relating two modal amplitudes are obtained. The nonlinear ordinary differential equations are analyzed in detail using the method of multiple scales. Using modulation equations relating system variables to external excitation are obtained both in polar and rectangular forms. Critical points, type of bifurcations in the presence of a one-to-one internal resonance together with primary resonance are separately determined for a square and a rectangular geometry. For square plate the results are compared to those of (Yang, 1992). Suggestions for possible future studies are made.