Camilerde mimari akustik tasarım kriterleri ve bir örnek çalışma: Hasan Tanık Camii
Architectural acoustics design criteria for mosques and a case study: Hasan Tanik Mosque
  1. Tez No: 416954
  2. Yazar: ESRA UYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Camilerin akustik özellikleri ve ihtiyaçları konusundaki farkındalığın artırılması amacıyla yapılan bu çalışmada; camiler için mimari akustik tasarım kriterleri ortaya konulmuş ve örneklem olarak seçilen bir caminin akustik performans kriterleri değerlendirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, yöntem olarak öncelikle cami akustiğini etkileyen iç mekan düzenlemeleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Çalışmanın devamında, camiler için hacim akustiği tasarım kriterleri incelenerek literatür çerçevesinde akustik performans kriterleri oluşturulmuştur. Çalışmanın son bölümünde ise bu performans kriterleri kapsamında, Hasan Tanık Camii hacim akustiği koşulları, alan ölçümü ve Odeon (v 10.02) simülasyon programından elde edilen veriler ile değerlendirilmiştir. Son bölüm kapsamında; öncelikle, sözü edilen caminin, TS EN ISO 3382-1 standardı doğrultusunda reverberasyon süresi (RT), ses basınç seviyesi (SPL) ve arka plan gürültü düzeyi (LeqA) ölçümleri yapılmıştır. Ardından, ODEON (v 10.02) simülasyon programı aracılığı ile reverberasyon süresi (RT), erken sönümlenme süresi (EDT), sesin berraklığı (C80), konuşmanın iletim indeksi (STI), konuşmanın belirginliği (D50) ve ağırlıklı ses basınç seviyesi (SPLA) parametreleri elde edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, elde edilen ölçüm ve simülasyon verileri karşılaştırılarak değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, architectural acoustics design criterias of mosques are revealed and an example of mosque acoustical performance criterias are evaluated to increase the awareness of the acoustic characteristics and needs of mosques. In accordance with this purpose, first, general information about interior design affecting mosque acoustics isdepicted. Next, acoustics design criterias for mosques have been investigated and acoustic performance criterias have been established in the framework of relevant literature. As a result, volume acoustic conditions of Hasan Tanık Mosque is evaluated using data obtained from Odeon (v 10.02) simulation program and acoustics measurement with respect to performance criterias. In acoustics measurements, reverberation time (RT), sound pressure level (SPL) and the background noise level (LeqA) in accordance with EN ISO 3382-1 standard are measured for the aforementioned mosque. Then, reverberation time (RT), early decay time (EDT), clarity (C80), speech transmission index (STI), definition (D50) and weighted sound pressure levels (SPLA) parameters were obtained by ODEON (v 10.02) simulation program. In conclusion, the obtained measurement and simulation data are compared and evaluated.