PbO+Se katkılı BSCCO cam seramiğinin termal, mekanik ve mikroyapısal özelliklerinin araştırılması
The investigation of thermal, mechanical and microstructural properties of PbO+Se doped BSCCO glass ceramics
- Tez No: 416960
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK KORALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
BSCCO cam seramik sistemi göstermiş olduğu farklı özelliklerden dolayı birçok çalışma grubu tarafından çalışılmaktadır. Bu çalışmada BSCCO cam seramik sistemine PbO+Se katkılaması yapılıp, daha önce incelenmiş olan BSCCO sistemleri ile termal ve mekanik açıdan karşılaştırılmıştır. Termal özellikler, aktivasyon enerji değerleri ve termal kararlılık parametreleri kullanılarak, mekanik özellikler ise kırılganlık indisi değerleri ve mikrosertlik ölçüm sonuçları kullanılarak karşılaştırılmıştır. Termal özellikler ve kırılganlık indisinin belirlenmesinde Diferansiyel Termal Analiz (DTA) yöntemi kullanılmıştır. Mekanik özelliklerin incelenmesinde ise Vickers mikrosertlik ölçüm yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca PbO+Se katkılanmış numunelerin yapısal özelliklerinin incelenmesi için X-ışını difraksiyonu (XRD) analizi ve taramalı elektron mikroskopu analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
BSCCO glass ceramic system has been studied by a number of working groups owing to show different properties. In this study, PbO+Se doping BSCCO glass ceramic system were compared in terms of thermal and mechanical properties with have been studied BSCCO glass ceramic systems. Thermal properties were compared using activation energy values and thermal stability parameter, mechanical properties were compared using fragility index values and microhardness measurement results. Differential Thermal Analysis (DTA) method was used for determine thermal properties and fragility index. In the examination of mechanical properties was used Vickers microhardness method. In addition determination for structure properties of doping PbO+Se was analyzed with X-ray diffraction method and scanning electron microscope.