Düşük doz cıva klorid ve kurşun nitrat'ın rat akciğer dokusu üzerine etkisi
Low dose mercuric chloride and lead nitrate effect of rat lung tissue
- Tez No: 416961
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Cıva klorid ve kurşun nitrat yaygın olarak karşılaşılan toksik olduğu bilinen çevresel kirleticilerdir. Bu çalışmada cıva klorid (0,02 mg/kg gün), kurşun nitrat (45 mg/kg gün) ve kurşun nitrat+cıva klorid (45 mg/kg gün kurşun nitrat+0,02 mg/kg gün cıva klorid) erkek ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Muameleden 4 hafta sonra ratlarda ışık mikroskobuyla akciğerde meydana gelen histopatolojik değişiklikler incelenmiş ve kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. Dördüncü haftanın sonunda elde edilen akciğer dokuları incelendiğinde cıva klorid uygulanan ratlarda amfizematik değişimler, mononükleer hücre infiltrasyonu, bronşiyol epitelinde dökülme ve interalveolar septumda kalınlaşma görülürken; kurşun uygulanan gruplarda amfizem ve bronşiyol epitelinde dökülme gözlenmiştir. Kurşun nitrat ve cıva kloridin birlikte uygulandığı ratlarda ise amfizem ve interalveolar septumda kalınlaşma tespit edilmiştir. Sonuç olarak kurşun nitrat ve cıva kloridin birlikte uyguladığı grupların ayrı ayrı uygulanan gruplara göre daha toksik etki gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Mercuric chloride and lead nitrate are commonly encountered environmental contaminants known to be toxic. In this study, mercuric chloride (0,02 mg/kg day), lead nitrate (45 mg/kg day) and lead nitrate+mercury chloride (45 mg/kg day lead nitrate + 0,02 mg/kg day mercury chloride) were given to male rats through gavage. 4 weeks after treatment were examined histopathological changes that occur in the lungs in rats with a light microscope and was examined in comparison with the control group. By the fourth week of lung tissue obtained at the end studied in rats administered mercury chloride emphysematous changes, mononuclear cell infiltrate, desquamation of the epithelial lining of the bronchiole and thickness in the interalveolar septum whereas emphysema and desquamation of the epithelial lining of the bronchiole were observed in the lead nitrate group. The rats are administered together, lead nitrate and mercury chloride were determined emphysema and thickness in the interalveolar septum As a result, lead nitrate and mercury chloride caused more toxic effects than other groups.