Gemi bakım onarım sektöründe kimyasal risk değerlendirmesi
Chemical risk assessment in ship maintenance and repair sector
- Tez No: 416962
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MURATHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Türk gemi bakım onarım sektörü, pazardaki gelişmelere paralel olarak son on yılda ciddi miktarda önem kazanmış ve teknolojik gelişmelerle beraber yaşanan yoğun rekabet de sektör gelişimini büyük ölçüde etkilemiştir. Bu gelişmeler sonucunda dedveyt ton (DWT) kapasitesiyle dünyada ilk on ülke arasına girmeyi başarmıştır. Ancak bu gelişmelerle birlikte çalışan sayısı ve iş yükünün artmasıyla iş kazalarında artışlar yaşanmış, tehlike ve risklerin belirlenmesi amacıyla, aynı zamanda yasal bir zorunluluk olan risk değerlendirmesi çalışmalarının yapılması kaçınılmaz hale gelmiştir. Özellikle gemilerin bakım onarımı sırasında karşılaşılan tehlike ve riskler göz önüne alındığında kimyasal riskler çalışanların sağlık ve güvenliğini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada dört gemi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda Fine-Kinney Risk Değerlendirmesi Metodu kullanılarak gemilerin bakım onarımında yer alan kimyasal tehlikeler belirlenmiş, bu tehlikelerin neden olduğu riskler tespit edilerek çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the last decade, in parallel with developments in the market, Turkish ship repair/maintenance sector gained importance drastically and intense competition along with technologic developments also affect sector development critically. In consequences of this improvements, Turkey prevailed to get in the top ten countries in the world on the basis of its deadweight (DWT) capacity. But, in line with these developments in sector, increase in employee number and workload caused occupational accidents and occupational diseases. So carrying out risk assessment, which is a legal requirement, identifying the hazards and risks in this sector is inevitable. Especially considering hazards and risks caused in ship repair sector, health and safety of workers is affected considerably by chemical risks in sector. In this study chemical hazards are identified in four ships as a result of views via using“Fine Kinney Method”, solutions are proposed by determining risks caused by these hazards.