Akaryakıt istasyonları ile geçiş yollarının düzenlenmesi ve trafik kazalarının önlenilmesi için alınabilecek tedbirler
Gas stations with the organisation of access roads and measures to be taken for traffic accident averted
- Tez No: 416974
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KÜRŞAT ÇUBUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Transportation, Civil Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ülkemizde akaryakıt istasyonlarının sayısı çok fazla olup istasyonların düzenini sağlayacak tasarım kriterleri yeterli olmamaktadır. Bu çalışmada akaryakıt istasyonlarının taşıması gereken tasarım kriterleri belirlenmiş, diğer ülkelerdeki uygulamalar karşılaştırılmış ve trafik kazalarının azaltılabilmesi için alınabilecek önlemlerden bahsedilmiştir. Akaryakıt istasyonlarının mevcut yönetmeliklerde tasarım kriterleri bulunmaktadır. Fakat kriterler tam olarak istasyonlara hitap etmemektedir. İstasyonların nelerden etkileneceği net olarak irdelenmemiştir. Bu çalışmada akaryakıt istasyonlarının konumları, genişlikleri, bağlantı yollarının tasarımı, altyapı, drenaj ve alınması gereken önlemler irdelenmiştir. Mevcut yönetmelikte bulunan akaryakıt istasyonlarının tasarımlarıyla ilgili olarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The number of gas stations in our country is very much the order of the station will provide design criteria are not sufficient. This study determined the design criteria for transport of gas stations were compared practices in other countries and will be received for the mentioned measures to reduce traffic accidents. There are design criteria in existing regulations of gas stations. But the criteria are not fully cater to the station. What it will be affected by what the station has not been studied. The locations of fuel stations in this study, width, design of the access road, infrastructure, drainage and prevention should be taken were discussed. Suggestions were made in existing regulations regarding the design of the fuel station.