Yapı ve tesis geçiş yolları ile akaryakıt istasyonları önünde oluşan kazaların sebepleri ve alınacak önlemler
The Inspection of the accidents that occur in front of the cross-roads of the fuel-stations, building and facilities
  1. Tez No: 85824
  2. Yazar: ERHAN İŞKÜR
  3. Danışmanlar: DR. KÜRŞAT ÇUBUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
YAPI VE TESİS GEÇİŞ YOLLARI İLE AKARYAKIT İSTASYONLARI ÖNÜNDE OLUŞAN KAZALARIN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Erhan İŞKÜR GAZİ ÜNÜVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 1999 ÖZET Sanayimizin gelişmesi ve toplumun refah seviyesinin artmasına bağlı olarak ilke insanımızın ulaşım ihtiyaçları her geçen gün artmaktadır. Sosyo- Ekonomik ve kültürel açıdan gelişmede mühim olan karayollarımız, ulaşım ihtiyacını karşılamada önemli bir yer tutmaktadır. Ülkemiz geneline yayılmış olması, evden eve ulaşıma imkan tanıması ve alternatif ulaşım sistemlerinin birçoğundan ucuz olması sebebiyle yolcu ve yük taşımacılığının büyük kısmı karay ollarından yapılmaktadır. Bugün yolcu taşımacılığının %95'i, yük taşımacılığının ise %75'i karayollarından yapılmaktadır. Karayolu ulaşımına bu kadar fazla talep olmasına ve motorlu araç sayısının her yıl büyük hızla artmasına karşın ülkemiz karayolları bu büyümenin gerisinde kalmış, artan ihtiyaca yeterince cevap veremez hale gelmiştir. Bu durumun tabi sonucu olarak her yıl onbinlerce vatandaşımızın ölümüne veya yaralanmasına, trilyonları aşan milli servetimizin yok olmasına neden olan trafik kazaları ülke gündeminin üst sıralarına yerleşmiştir.II Trafik kazalarının ne şekilde Önlenebileceğine dair bu güne kadar yapılan araştırmaların sonuçlarından anlaşılmaktadır ki; Trafik kazalarının azaltılması, düzenli ve güvenli bir trafik ortamının sağlanabilmesi için öncelikle insan faktörünün, yol ve trafik konusunda yeterli seviyede eğitilmesi gerekmektedir. Bunun dışında karayolu altyapısına verilen önem arttırılmalı, hızla iyileştirmeye gidilmelidir. Ülkemizde ölümlü kazalar daha çok şehirler arası yollarda meydana gelmektedir. Bu kazaların olduğu yerler ele alındığında, özellikle akaryakıt istasyonları önünde ölümlü kazaların sıkça olduğu anlaşılmaktadır. Ülkemizde kısa bir süre öncesine kadar üç-dört bin civarında olan akaryakıt satış ve servis istasyonları son birkaç yıl içinde hızla artarak onbinlere ulaşmış ve ülkenin her yeri, büyük şehir merkezleri, şehirlerarası yollar ile hatta küçük kasaba yollan akaryakıt istasyonlarının genişleyen ağı içerisinde yer almıştır. Özellikle şehiriçi ve şehirlerarası yollarda önceleri belirli mesafelerde kurulma zorunluluğu var iken, bu şartın kalkması ile akaryakıt istasyonları adeta yanyana dizilir hale gelmiştir. Bu çalışmada, kazaların ne şekilde önlenebileceğine dair bugüne kadar yapılan çalışmalara ek olarak, yapı ve tesis geçiş yollan ile akaryakıt istasyonları önünde meydana gelen kazalar ele alınmıştır. Konunun tam olarak anlaşılabilmesi için öncelikle yapılacak geçiş yolu ile tesislere ait ilgili mevzuat ve yönetmeliklere değinilmiş, takiben ülkemizdeki trafik kazalarının mevcut durumu genel olarak ele alınmıştır Geçiş yolu ve tesisler önünde oluşan kazalar yolun geometrisi ile doğrudan veya dolaylı ilgilidir. Bu sebeple tezin diğer bölümlerinde, özellikle iki yönlüIll yollar üzerinde bulunan bağlantı noktalan önündeki yolların geometrisi ele alınarak gerekli uygulama, düzenleme ve dikkat edilecek hususlara değinilmiştir. / Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez yöneticisi Akaryakıt istasyonu, yol geometrisi, trafik kazaları 67 Dr. Kürşat ÇUBUK
Özet (Çeviri)
IV THE INSPECTION OF THE ACCIDENTS THAT OCCUR IN FRONT OF THE CROSS-ROADS OF THE FUEL-STATIONS, BUILDING AND FACILITIES (M.Sc. Thesis) Erhan İŞKÜR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 1999 ABSTRACT In line with our industrial development and the increase in our society's welfare level, the transportation needs of the country's people have also increased. On socio-economic and cultural aspects, our highways occupy an important place in meeting the transportation needs of the nation. As its network extends all over the country, making practical house to house transportation possible, it is cheaper than many of the alternative available transportation systems, the major part of the passenger and load transportation is currently carried out on Mghways. Today, 95 percent of the passenger and 75 percent of load iteansportation is carried out on highways. Despite the fact that there is a substantial demand to highway transportation and rapid increase in the number of the motor vehicles year after year, the construction and improvement of highways have become much more isackward when compared with the recent increase trends in its use. All thesedevelopment caused to a serious insufficiency to meet the every increasing demand on highways in Turkey. As a logical consequence of this, every year tens of thousands of citizens are either killed or wounded during traffic accidents and in addition inflicting loss of national wealth corresponding to trillions of Turkish Liras. The traffic accidents are always considered at the top rows of the agenda every year. It is understood from the research carried out to date that in seeking ways to prevent traffic accidents; the most important factor is the sufficient training of our people on road and traffic security. Apart from this, the importance given to the highway's infrastructure should be increased and this layout should be rapidly improved. In our country, the substantial part of the fatal traffic accidents occur in inter city highways. When the occurrence of these accidents are considered, it seems that fatal accidents take place more frequently particularly in the entry and exit passages of the gasoline stations located nearby highways. The total number of the gasoline sale and service stations which were about 3- 4 thousand until recently has sharply rose during last years and amounted to tens of thousands. Every place, the inter-city highways, large urban centers and furthermore in the small town roads have included into the ever expanding network of gasoline stations. Earlier there was an official regulation of the acceptable shortest distance limit between two station, restricting to open new gasoline stations nearby the existing ones in inter-city highway routes and also within urban roads. However, when this rule eliminated and no more became in force it became as if the gasoline stations started to pop-up everywhere almost side by side.VI In this study, in addition to presenting remedies to prevent the traffic accidents, the plant and facility passages and particularly the accidents that occur in front of the gasoline stations are considered. To enable the sufficient comprehension of the subject, the relevant legislation and regulations regarding the passages connecting roads in front of the plants and facilities are mentioned, and then the existing state of the traffic accidents in our country are considered. The accidents that occur in the passages and in front of the facilities are directly related with the geometry of the road. Therefore, the geometry of the connection points of the facilities nearby the highways, particularly those highways that have two way traffic on them and the necessary applications, regulations and other issues that need to be considered are taken into account. Science code : Keywords : L^uM fueV *Ulon,roal ^**eVrij Acu^c accîie^U Page number : 67 Adviser : Dr. Kürşat ÇUBUK