Hafif giydirme cepheli yüksek yapıların akustik performanslarının analizi ve bir örneklem
A review for acoustic performance of high-rise building with curtain wall and a case study
  1. Tez No: 416973
  2. Yazar: BURÇİN ECE BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Günümüzde yapımı hızla artan yüksek binalarda, yapım ve kullanım aşamasında kolaylık sağlaması, esnek tasarım imkanı vermesi ve yüksek standartlarda yapı kabuğu beklentisini karşılaması nedeniyle sıklıkla hafif giydirme cepheler tercih edilmektedir. Isı, ışık, ses ve havalandırma gibi faktörlerin iç mekanda istenen düzeyde filtre edilerek geçirimini sağlamak yapı kabuklarının görevidir. Bu bağlamda, tez çalışmasının amacı, yüksek binalarda yoğunlukla tercih edilen hafif giydirme cephelerin, akustik performansının ortaya konması ve çevresel gürültünün bina yüksekliği ile ilişkisinin yapı kabuğuna etkisinin belirlenmesidir. Ayrıca gürültü denetimi kriterleri araştırılarak bu kriterler kapsamında bir örneklem incelemesi yapılmıştır. Bu amaçla tezde, hafif giydirme cephe sistemleri öncelikle farklı özelliklerine göre sınıflandırılmış, çevresel gürültü ve gürültü kontrolüne ilişkin kavramlar tanımlanmış ve ilgili mevzuat araştırmaları yapılarak hafif giydirme cepheler için akustik performans kriterleri oluşturulmuştur. Sözü edilen performans kriterleri ile bir örneklem üzerinden değerlendirme ve iyileştirme önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shell structures are extremely important for their role in filtering the exterior conditions such as heat, light, and sound. Curtain wall systems, a popular kind of shell structure, become increasingly preferable for high-rise buildings nowadays due to the fact that these systems facilitate construction and occupation processes, allow flexible design opportunity, and meet the high expectations of shell structures. In this thesis, we aim to evaluate the acoustic performance of curtain walls against ambient noise and to understand the impact of the ambient noise and height of the structure on the curtain walls. To that end, we categorize curtain wall systems by their varied features and form a performance criteria table for curtains walls. Furthermore, we describe the terms for ambient noise, and present the related regulations. Finally, we choose a high-rise building with curtain walls and analyze the acoustic performance of the building based on the performance criteria table.