Düşük doz cıva klorid ve kurşun nitrat'ın rat ince bağırsak dokusu üzerine etkisi
Low dose mercuric chloride and lead nitrate effect of rat small intestine tissue
  1. Tez No: 416977
  2. Yazar: İMRAN SENA SİTEMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çevresel ve endüstriyel kirleticilerin en önemlilerinden olan cıva ve kurşun insan ve hayvan sağlığını olumsuz etkilemektedir. Bu çalışmada cıva klorid (0,02 mg/kg gün), kurşun nitrat (45 mg/kg gün) ve kurşun nitrat+cıva klorid (45 mg/kg gün kurşun nitrat+0,02 mg/kg gün cıva klorid) erkek ratlara gavaj yoluyla verilmiştir. Muameleden 4 hafta sonra ratlarda ışık mikroskobuyla ince bağırsakta meydana gelen histopatolojik değişiklikler incelenmiş ve kontrol grubu ile karşılaştırmalı olarak araştırılmıştır. 28 günlük uygulama periyodu sonucunda alınan ince bağırsak dokuları incelendiğinde cıva klorid uygulanan gruplarda yoğun bir şekilde nekroz ve villuslarda atrofi görülmüştür. Kurşun nitrat uygulanan gruplarda nekroz ve inflamatuvar değişimler gözlenmiştir. Cıva klorid+kurşun nitrat uygulanan rat gruplarında ise epitel mukozasında yaygın nekroz, villuslarda dejenerasyon ve villus epitelinde dökülme tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mercury and lead, which are the most important environmental and industrial contaminants, adversely affects human health. In this study, mercuric chloride (0.02 mg/ kg day), lead nitrate (45 mg/kg day) and lead nitrate+mercury chloride (45 mg / kg day lead nitrate + 0,02 mg/kg day mercury chloride) were given to male rats through gavage. 4 weeks after treatment were examined histopathological changes that occur in the small intestine in rats with a light microscope and was examined in comparison with the control group. 28-day implementation period when intestinal tissue taken in examination results in the group treated with mercuric chloride in an intensive and villous atrophi necrosis has been observed. In the group treated with lead nitrate, necrosis and inflammatory changes have been observed. In the group treated with mercuric chloride+lead nitrate, necrosis in the mucosal epithelium, degeneration of the villi and loss villus epithelium was determined. As a result lead nitrate and mercury chloride caused more toxic effects than other groups.