Dağıtım transformatörün çalışma durumlarını uzaktan izleme sistemi
Status remote monitoring system operation distribution transformers
  1. Tez No: 416980
  2. Yazar: BEHZAD KAMALEDDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İRES İSKENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Transformatörler, enerji taşıma ve dağıtım sistemleri ile ilgili yatırımların en büyük bölümünü oluştururlar ve elektrik şebekelerinin çalışmasını ekonomik olarak ciddi bir biçimde etkiler. Bu gerçekler dikkate alınarak Elektrik Sistemlerini daha ekonomik ve güvenilir bir şekilde çalıştırmak gerekir. Ayrıca günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artması, dağıtık elektrik üretiminin yaygınlaşması ve enerji hatları üzerinde çeşitli otomasyon teknolojilerinin pratikte kullanılır hale gelmesi ile beraber üretici ve tüketiciler arasında bilgi alışverişini sağlayan akıllı şebeke uygulamalarına talep artmıştır. Bu talebi karşılamak için hem yük-talep tarafında, hem de üretim-arz tarafında çeşitli interaktif uygulamalar hayata geçirilmiştir. Bu uygulamalar kapsamında mevcut nakil hattı üzerinde bulunan transformatör parametrelerinin uzaktan izlenmesi ve kontrol edilmesi ile ilgili çeşitli yazılım ve donanım geliştirmeleri yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında, trafoların çalışma koşullarını izlemek için, mikrodenetleyici tabanlı bir veri toplamı tasarlanmıştır. Tasarlanan devreyle, ortamın sıcaklığı trafonun sıcaklığı değişkenler örneklenerek, bilgisayara aktarılır. Elde edilen bilgiler, günümüzdeki teknolojiler kullanılarak, uzaktaki izleme merkezine aktarılabilir. Tasarımla ilgili geliştirilen donanım ve yazılım detaylı açıklanmıştır. Tasarlanan devrenin ölçüm doğruluğu ve başarısı gerçek sistem üzerinde test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transformers are the largest part of the investments of transmission and distribution systems and have a considerable economic impact on the operation of an electrical network. Considering these facts, the electrical networks should be used with a secured service and economical operation. In addition, increased use of renewable energy sources, the expansion of distributed electricity generation and with the practical use of various automation technologies on power lines increased the demand for the smart grid applications allowing the exchange of information between the electricity producers and consumers. In order to meet this demand, various interactive applications were realized in both the load-demand side and generation-supply side. Within the scope of these applications different software and hardware products were developed to monitor and control remotely the parameters of transformers connected to transmission lines. The device developed in this study is used to monitor remotely the power quality and power flow information. This application contains both software and hardware units.