Milli Eğitim Bakanlığının belirlediği mekan-yön kriterlerinin eğitim kampüsü yarışmaları üzerinden değerlendirilmesi
The assessment of place-direction criteria determined by Ministry of Education in terms of education campus contests
- Tez No: 416999
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışma ile MEB Ulusal Ön Seçimli Eğitim Kampüsü yarışmalarında ödül alan projelerin MEB'in eğitim yapıları tasarımı için iklimlere bağlı olarak ön gördüğü mekan- yön kriterleri bağlamında yönlenişleri incelenmiş, bu kriterlere uyum ve uyumsuzluklar eğitim yapılarında eğitsel mekanlar bağlamında vurgulanmaya çalışılmıştır. Bu amaçla; tasarımın odağını oluşturan eğitsel mekanlar olan derslikler, laboratuvarlar, kütüphane ve kapalı spor salonu birimleri detaylı bir şekilde irdelenmiştir. MEB yarışma projeleri üç grupta açılmış ve her grupta çeşitli iklim bölgelerinden illere yer verilmiştir. Bu tez çalışmasında, her iklim bölgesinden en az bir yarışma projesi olmak üzere, toplamda dört farklı iklim bölgesine göre seçilmiş projeler eğitsel mekânlar bağlamında yön- iklim tabloları aracılığıyla detaylı olarak incelenmiştir. MEB Ulusal Ön Seçimli Eğitim Kampüsü Yarışmaları neticesinde; iklime bağlı uygun yönlenme konusunun, gerek yarışmacılar ve gerekse de jüri üyeleri tarafından bazı mimari çözümlerde göz ardı edildiği görülmüş, yanlış konumlanma sonucu oluşan aykırı cephe yönelimi oranının yüksek olmasına karşın, bu durumun jüri tarafından bir değerlendirme kriteri olarak ele alınmadığı, jüri raporunda bir olumsuzluk şeklinde dile getirilmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
With this study, the orientations of the projects that were awarded in the National Pre-Selective Education Campus contests of Ministry of Education have been analyzed in terms of space-direction criteria estimated by Ministry of Education for the design of the training buildings depending upon climatic conditions, and it is endeavoured to address harmony and discord with these criteria in the context of educational places in training buildings. For this purpose, educational places such as classes, laboratories, library and indoor sports hall, which are the focus of the design, have been examined in detail. The projects in the contest of Ministry of Education were categorized in three groups and in each group, the cities from various climatic zones were included. In this dissertation, project chosen from four different climatic zones and at least one from each climatic zone have been studied in detail within the context of educational places through direction-climate tables. As a result of National Pre-Selective Education Campus contests of Ministry of Education, it has been seen that the subject of proper orientation based on climate is ignored in architectural solutions both by contesters and juries; although improper frontal orientation ratio occurring as a consequence of outliner positioning was high, this was not handled as a criteria of assessment and it was not indicated as a negativity in report of the jury.